Yorki – urocze i przyjazne

Wiele osób uwielbia małe pieski, a wśród nich największą popularnością cieszą się właśnie Yorki. Są urocze i mogą zostać naprawdę dobrym przyjacielem swojego właściciela. Popyt ja te psy jest szczególny, a więc kolejne małe yorki są bardzo potrzebne. Ile jednak trwa ciąża u tych małych, uroczych piesków? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Ile trwa ciąża Yorka

Jeśli jesteś hodowcą, albo po prostu Twój pies jest w ciąży, na pewno zastanawiasz się ile trwa ciąża Yorka. Odpowiedź na to pytanie to: między 58 a 63 dni, czyli około dwóch miesięcy. Właśnie po upływie tego czasu na świat przyjdą małe Yorki. Warto wspomnieć o tym, iż małe rasy psów osiągają wcześniej niż duże i średnie dojrzałość płciową. U małych piesków pierwsza ruja może wystąpić już w szóstym lub siódmym miesiącu życia. Należy mieć jednak na uwadze to, iż dojrzałość płciowa to nie jedyny wyznacznik, dzięki któremu może dojść do zapłodnienia suczki. Musi być ona bowiem wystarczająco rozwinięta i silna, aby przetrwać ciążę i poród oraz opiekować się maluchami. Najlepszy czas na zapłodnienie to druga albo trzecia cieczka u Yorka.
Jak rozpoznać czy doszło do zapłodnienia? Najczęściej objawia się to poprzez określone zachowania suczki:
zmieniony obwód brzucha,
powiększone gruczoły mlekowe,
znoszenie zabawek do kojca.
Niestety niełatwo rozpoznać ciążę, ponieważ wyżej wymienione objawy mogą również świadczyć na przykład o ciąży urojonej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybranie się z suszką na wizytę do lekarza weterynarii oraz wykonanie stosownych badań. To jedyny sposób na to, aby zyskać pewność dotyczącą ewentualnej ciąży suczki.

Podsumowanie

Yorki to bardzo popularna rasa małych psów. Wiele osób marzy o tym, aby posiadać swojego własnego Yorka. Ciąża u psów trwa około dwóch miesięcy. Yorki dojrzałość płciową osiągają wcześniej, niż psy ras średnich oraz dużych. Nie jest to jednak dobry moment na zapłodnienie. Suczka musi być bowiem wystarczająco silna na ciąże, poród oraz odpowiednią opiekę nad potmostwem. Dobrym czasem na zapłodnienie jest druga albo trzecia ruja suczki. Charakterystyczne objawy ciązy to zmieniony obwód brzucha, powiększone gruczoły mlekowe czy znoszenie zabawek do kojca. Mogą jednak świadczyć one także o na przykad urojonej ciąży. Aby mieć więc pewnośc, trzeba udać się do lekarza weterynarii i wykonać stosowne badania. Dzięki temu można zyskać pewność i potwierdzić albo zaprzeczyć ciąży u suczki