Twój chomik nie chce jeść ? Nie wiesz co może być tego przyczyną? Przedstawiamy podstawowe kwestie jakie powinieneś sprawdzić zanim udasz się ze swoim małym przyjacielem do weterynarza.

Przyjaciel blokuje dostępu do jedzenia

Na początek warto zorientować się, czy chomik ma w pełni swobodny dostęp do pożywienia. W tym celu sprawdź czy chomik ma możliwość podejść do miseczki z jedzeniem oraz czy poidełko jest w pełni drożne. Zdarza się, że chomik nie mając dostępu do jedzenia czy wody nawet do niego nie podchodzi aby podjąć próbę jego pozyskania. Sprawdź czy poidełko się nie zacięło, a jeśli się zacięło spróbuj je przeczyścić. W ostateczności pozostaje wymiana poidełka.

Jeśli chomik nie mieszka sam warto obserwować czy jego współlokator nie blokuje mu dostępu do jedzenia. Jeśli tak się dzieje warto zasięgnąć porady weterynarza lub behawiorysty celem pozbycia się tego problemu. Być może wystąpił jakiś drobny konflikt i jeden chomik po prostu nie pozwala drugiemu dotrzeć do jedzenia.

Problemy z poruszaniem się

Warto sprawdzić, czy Twój chomik nie ma problemów z poruszaniem się. Jeśli takowe występują sprawdź czy chomik nic sobie nie zrobił. Sprawdź, czy nie ma śladów uderzenia lub krwi. Jeśli problem występuje lub zdiagnozowałeś jakiekolwiek widoczne ślady udaj się do weterynarza, gdyż tylko on dokładnie oceni co dolega Twojemu chomikowi i zaradzi odpowiednie leki lub ćwiczenia na określoną dolegliwość.

Być może chomik nie ma ochoty zbytnio chodzić lub biegać, warto przeczekać trochę czasu, jednak jeśli problem występuje od kilku dni należy się udać do weterynarza.

Jakość pokarmu może być zbyt niska

Warto sprawdzić czy chomik nie otrzymał zbyt niskiej jakości karmy lub w wyraźny sposób uszkodzonej. Może się zdarzyć np. przez nieuwagę, że chomik ma w klatce wilgotną lub spleśniałą karmę. Nie należy w takiej sytuacji oczekiwać od chomika chęci do jedzenia takiego pokarmu. Sprawdź także, czy kwestia ta nie dotyczy w jakiś sposób klatki lub jej wyposażenia. Jeśli sytuacja kieruje na wnioski, że sprawie winna jest przede wszystkim klatka chomika warto na początek rozwiązać ten problem i ponownie sprawdzić, czy chomik nadal nie chce spożywać pokarmu.

Podsumowanie

Powyższe porady mają na celu przede wszystkim wykluczenie podstawowych oraz błahych powodów dlaczego chomik nie chce jeść . Jeśli problem występuje nadal pomimo poprawy powyższych czynników warto udać się do weterynarza celem kontroli stanu zdrowia Twojego chomika.