Kocie zęby, ostre, niebezpieczne, potrzebne do życia
Koronowy kształt kocich zębów dokładnie oddaje cechy prawdziwego drapieżnika, który żywi się mięsem upolowanych ofiar – koty nie posiadają specjalnych zębów przeznaczonych do rozcierania pożywienia, każdy z nich służy do pochwycenia ofiary i rozcinania jej ciała. Dodatkowo, rowek umiejscowiony na wargowej stronie kocich kłów nazywa się „krwawiącym rowkiem” – jest to adaptacja zębów mięsożernych, uznawana powszechnie za dającą możliwość krwawienia zdobyczy wokół zęba.
Kocie siekacze nie są zbyt przydatne w trakcie polowań, te małe zęby są ustawione między kłami w kociej jamie gębowej. Przydają się one jednak do pielęgnacji, szczególnie pomocne są wówczas, gdy kot próbuje skubnąć coś. Niektóre spośród kotów znajdują zastosowanie dla swoich siekaczy w życiu pazurów i usuwaniu luźnych kawałków paznokci czy drapaniu się.
Koty – z racji kształtu swoich zębów – nie mają ubytków (ludzkie i psie zęby mają tendencje do wgłębień określanych również jako próchnica – kocie zęby nie). W przeciwieństwie do psów i ludzi, w kocich zębach nie występują powierzchnie poziome na zębach trzonowych. Sprawia to, że nie rozwijają się prawdziwe zmiany próchniczne. Wywołujące cukrzyce bakterie, które powodują również próchnicę, zazwyczaj rozwijają się na dołach i dyskach występujących typowo na powierzchniach poziomych zębów, które przeznaczone są do mielenia żywności – koty jako zwierzęta mięsożerne, w drodze ewolucji pozbyły się tych zębów co sprawia, że są w mniejszym stopniu podatne na ewentualne ubytki.
Wypadanie zębów u kota – czy to powód do obaw?
Kotom, tak jak i ludziom, wypadają zęby. Proces ten można zauważyć zarówno u małych kociąt, jak i u kotów dorosłych i tych w podeszłym wieku.
Proces wymiany zębów u kotów wygląda tak samo jak u dzieci, jednak różni się to wiekiem, w którym zachodzi proces a także tempem. Nie ma co się dziwić, ponieważ koty rosną dużo szybciej niż ludzie, a także osiągają szybciej od ludzi dojrzałość.
Kocięta rodzą się całkowicie pozbawione uzębienia. Pierwsze zęby zaczynają wyrastać w około trzecim tygodniu ich życia. Podobnie jak u ludzi, pierwsze kocie zęby nazywa się mlecznymi – są one delikatne i stosunkowo niewielkie. Wypadanie zębów u kota następuje w wieku około 14 tygodni, na miejsce mleczaków wyrastają zęby stałe.
Dorosłym kotom również mogą wypadać zęby. Jeśli zwierzę jest dorosłe, cieszy się witalnością i pełnią sił, wypadanie zębów będzie nienaturalne a jego podłożem mogą być problemy zdrowotne takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy kamień. Zazwyczaj takie problemy są wynikiem nieodpowiedniego żywienia i źle dobranej diety.
Najnowsze komentarze