Możliwości realizowania swoich pasji jest wiele. Sporo osób ceni sobie, chociażby akwarystykę, która to może stanowić swoistą namiastkę podwodnego świata w domowym zaciszu. Nie powinno to specjalnie zaskakiwać, ponieważ tego rodzaju hobby stanowi niezwykle atrakcyjny element wystroju wnętrz. Musimy jednak podejść do całego przedsięwzięcia z głową, ponieważ hodowla rybek wymaga poświęcenia im uwagi i dużej porcji wiedzy. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż rezultaty naszych działań mogą być naprawdę godne podziwu.

Ładne rybki do akwarium – krok pierwszy

Nim przystąpimy do wyboru odpowiednich rybek, jakie będą oddziaływać na nasze poczucie estetyki, to musimy zająć się samym akwarium. Bardzo ważna jest bowiem jego wielkość. Na szczęście mamy tutaj wsparcie postaci prostego przelicznika – jedna rybka wymaga ok. 5 litrów wody. Zatem decydując się na niewielkie akwarium mające około 25 litrów, możemy umieścić w nim mniej więcej 5-6 rybek. To ważne, aby zacząć od wielkości akwarium i miejsca, które możemy przeznaczyć na nie w domu, a dopiero potem planujmy gatunki ryb mające w nim mieszkać. Kolejnym krokiem mającym na celu przygotowanie akwarium jest doprowadzenie do jego „dojrzewania” przez ok. 2-3 tygodnie. Tym samym nie wkładamy tam od razu roślinek i rybek, a doprowadzamy do wykształcenia się w nim odpowiednich bakterie nitryfikacyjne. Mają one bowiem niebagatelny wpływ na balans środowiska wodnego.

Pora na wybór rybek do naszego akwarium

Wszyscy zaczynający swoją przygodę z akwarystyką chcąc mieć ładne rybki do akwarium, powinni zacząć od słodkowodnych gatunków. Wynika to z tego, że ryby zdecydowanie łatwiejsze są w hodowli i jednocześnie nie generują wysokich nakładów finansowych. Ważną sprawą jest sprawdzenie, które gatunki mogą ze sobą koegzystować. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że jakie ryby lubią życie stadne, a jakie są samotnikami. Ogólnie rzecz ujmując na początek, optymalne są gatunki o łagodnym usposobieniu. Tym samym zaleca się wybrać takie gatunki jak: białe chmury, gupiki, kardynalne tetras, anioły czy też platiki. Są to do tego na tyle atrakcyjne wizualnie okazy, że uda nam się skutecznie rozwijać swoją paję.

Zaczynając swoją przygodę z hodowlą rybek, warto dowiedzieć się na początku możliwie jak najwięcej na ten temat. Zaleca się nie tylko samodzielnie zgłębiać temat, ale również skorzystać z doradztwa lokalnego sklepu zoologicznego. Dzięki temu rozpoczęcie przygody z akwarystyką będzie naprawdę łatwe. Finalne efekty wizualne z pewnością będą wystarczającą nagrodą.