Świnki morskie to urocze gryzonie, które od dawna cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Kiedyś nieco częściej wybierane były chomiki, jednak z czasem fascynacja chomikami ustąpiła, zaś częściej wybieranymi zwierzątkami stały się właśnie świnki morskie, szynszyle lub króliki. Skąd takie zainteresowanie tymi zwierzętami?

Świnka morska jak się opiekować i co ją odróżnia od innych gryzoni?

Wielką zaletą świnki morskiej jest to, że znacznie łatwiej jest ją oswoić niż chomika, czy królika. Ponadto, w przypadku królików łatwość oswojenia związana jest z płcią zwierzęcia, którą czasem ciężko ocenić u młodych osobników. W przypadku świnki morskiej proces oswajania nie jest tak utrudniony, zaś zwierzątka te chętnie przebywają w towarzystwie swoich opiekunów. Drugą zaletą tego gryzonie jest długość życia, która wynosi od 4 do 8 lat. Jest to znacznie dłuższy czas niż w przypadku kiedyś najpopularniejszych chomików. Zaś na faktyczną długość życia wpływ mają przede wszystkim warunki, jakie zapewnimy swojemu pupilowi.

Świnka morska jak się opiekować by długo żyła?

Przede wszystkim, zapewnić należy odpowiednie warunki życia. Jeśli chcemy, aby nasza świnka była z nami przez wiele lat, cieszyła się zdrowiem i kondycją, nie możemy zamknąć jej w maleńkiej klatce i pozostawić w niej na stałe. Jest to zwierzątko, które wymaga nieco aktywności ruchowej i musi mieć możliwość korzystania z niej. Ponadto, w miejscu swojego życia powinna mieć wystrój, który nieco urozmaici przestrzeń i zapewni komfort przebywania. Niewielkie kryjówki, schodki do wspięcia się, tunele, czy kawałki drewienek. Wszystko to wpływa w ogromnej mierze na samopoczucie zwierzęcia, a to jak wiemy, ma realny wpływ na jakość jego życia.

Świnka morska jak się opiekować i żywić?

Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać to podawany pokarm i woda. Zwierzę musi mieć nieograniczony dostęp do wody, z której może korzystać w dowolnej chwili i w dowolnych ilościach. Ponadto, podawana karma musi być urozmaicona i odpowiednia dla tego zwierzęcia. Gryzonie są zwierzętami roślinożernymi. Zaś pośród roślin znajdziemy ogrom gatunków, które możemy podawać tym zwierzątkom. W ten sposób uda się dostarczyć śwince wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, które są niezbędne do długiego i zdrowego życia. Pamiętajmy także, aby świnka miała na czym ścierać swoje ząbki. Najlepsze do tego będą odpowiednie kolby, gryzaki oraz gałązki brzozy. Jeśli zakupimy wapno dla gryzoni lub sepię w kawałku, dostarczy ona niezbędnego minerału, a przy tym również pozwoli na ścieranie ząbków.