Uroczy, zwinny drapieżnik

Fretki domowe, to niewielkich rozmiarów bardzo zwinne drapieżniki, należące gatunkowo do udomowionej wersji tchórza zwyczajnego. Ostatnimi czasy, fretki zyskują nowe rzesze fanów i stają się coraz popularniejszymi zwierzętami domowymi. Cechuje je niezwykły spryt i inteligencja, której mogliby pozazdrościć im dewastujący miasta po meczach pseudokibice. Fretka domowa to zwierzę bardzo zwinne, tak więc odpowiedzialny właściciel w trosce o zdrowie i kondycję swojego pieszczocha, powinien przygotować odpowiednie dla niego miejsce.

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie

Fretka domowa to mały zwinny drapieżnik, który należy do gatunku udomowionej wersji tchórza zwyczajnego. Fretka ostatnimi czasy stała się jednym z popularniejszych zwierząt domowych. Wyróżnia się niezwykłą inteligencją i sprytem oraz zwinnością, dlatego też właściciel fretki musi przygotować odpowiednie miejsce dla pupila, by nowe zwierzątko czuło się swobodnie i mogło się rozwijać prawidłowo.

Warto na samym początku, jeszcze przed zakupem pupila zadać sobie kilka znaczących pytań: czy fretka to zwierzę dla mnie? Czy będziemy w stanie zadbać o pupila w odpowiedni sposób? Co je fretka? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Fretka ile żyje i czy choruje?

Cykl życia fretki trwa od 5 do 10 lat w przypadkach szczególnie zadbanych osobników. Jest to zwierzę, dla którego natura była dość hojna w kwestii genetyki – fretki nie chorują na żadne poważniejsze choroby.

Istotne są oczywiście okresowe szczepienia, a także odrobaczanie fretki raz do roku. Twoje zwierzę może zarazić się popularnymi pasożytami wewnętrznymi takimi jak pierwotniaki czy tasiemce, a zewnętrzne insekty takie jak wszy czy kleszcze również lubią napić się ich krwi.

Częstą dolegliwością tych drapieżników jest grzybica, dotyka ona stosunkowo dużej części populacji, problemy jelitowe i trawienne są również niestety zauważalne u części przedstawicieli tych zwierząt, dlatego szczególną wagę powinno się przykładać do odpowiedniej jakości pożywienia serwowanej naszym milusińskim. Fretka ile żyje już wiesz, a teraz dowiesz się w jaki sposób możesz o nią prawidłowo zadbać, by cieszyła się zdrowiem i życiem jak najdłużej.

Jak zadbać o Ferd… fretkę?

Przede wszystki, jak każde żywe stworzenie, fretka potrzebuje dostępu do wody i pokarmu – poidełka i odpowiedniej miseczki stanowczo nie może zabraknąć w klatce Twojego pupila!

Jako że fretki to zwierzęta radosne i witalne, powinieneś wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do niej. Ciekawość fretki jest nieograniczona i ciężko ją zaspokoić, typowa fretka uwielbia bieganie i ciągłą zabawę, a jest w tym naprawdę dobra i szybka! Pamiętaj o wyjątkowej inteligencji tych zwierząt, są one w stanie nauczyć się otwierania szafek i pudełek, potrafią wcisnąć się w najciaśniejsze zakamarki domu. Są one również małymi złodziejaszkami – żartownisiami, w ich naturze leży podkradanie i chowanie niewielkich przedmiotów.

Uwzględniając temperament tych drapieżników, swój dom musisz koniecznie wyposażyć w odpowiednio dopasowaną do potrzeb fretki klatkę. Będzie ona chroniła Twoje zwierzę przed niebezpieczeństwem w czasie Twojej nieobecności, a także stanie się ona oazą spokoju i miejscem odpoczynku. Klatka powinna być odpowiedniej wielkości, ze względu na ruchliwość fretek. Jeśli masz możliwość, zainwestuj w klatkę piętrową – Twoja fretka będzie Ci wdzięczna, jako że z natury uwielbia ona wspinaczkę – wszelkiego rodzaju półki, platformy i pięterka będą tu tylko dodatkowym atutem.

Zrezygnuj ze ściółki na rzecz umieszczonej na dnie klatki kuwety – fretka to inteligentne stworzenie i szybko nauczy się z niej korzystać. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne nie tylko jeśli chodzi o sprzątanie – nauczona korzystania z kuwety fretka nie będzie załatwiała swoich potrzeb biegając luźno po mieszkaniu. Kuwetę wypełnij niepylącym żwirkiem.