Marzenie wielu kociarzy

Krótkowłosy niebieski kot brytyjski to niespełnione marzenie wielu kocich fanatyków. Zanim dojdzie do zakupu, pojawić się mogą liczne pytania. Ile żyje Brytyjczyk? Kot brytyjski ile kosztuje? Jak powinien on wyglądać i jak należy o niego zadbać? Odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć w tym skromnym wpisie!

Kot brytyjski ile kosztuje?

Kupno kota brytyjskiego to niemały wydatek i jest on przeznaczony głównie dla naprawdę zdeterminowanych miłośników rasy. Kota brytyjskiego wycenia się na mniej więcej 2000 złotych, natomiast cena kota angielskiego to zazwyczaj 700 funtów, chociaż obserwuje się tu dużą rozpiętość cen, jedna z wyższych odnotowanych cen wynosiła aż 1300 funtów

Wpływ na cenę kociaka ma na pewno standard hodowli, w której przyszedł on na świat. To właśnie po stronie hodowli leżą wszystkie zabiegi i badania profilaktyczne młodych oraz koszt opieki nad ich matką, wyżywienie i inne. W pełni zrozumiałe jest narzucanie przez hodowców wyższych cen za kocięta, jeśli stosują oni lepsze produkty i podchodzą bardzo profesjonalnie do socjalizacji i opieki nad kociętami.

Kocięta powinno się nabywać wyłącznie w takich miejscach – odpowiednio utrzymywane standardy i pilnowanie prawidłowości różnych procesów to klucz do zlikwidowania pseudohodowli i zredukowanie wyzyskiwania zwierząt.

Umaszczenie również potrafi wpłynąć na cenę kota. Sztandarowym kolorem Brytyjczyka jest niebieski – cieszy się on zdecydowanie największą popularnością, ale koty tej rasy potrafią mieć równie piękne i rzadziej spotykane umaszczenie. Oczekiwanie na kocięta w konkretnych wariantach kolorystycznych potrafi trwac naprawdę długo!

Jak długo żyje kot brytyjski?

Zazwyczaj koty brytyjskie żyją między 9 a 12 lat, chociaż zdarzają się egzemplarze kociaków dożywających (na ich kocie standardy) sędziwego wieku 20 lat. Jest dużo czynników, które warunkują długość życia kota, nie bez znaczenia jest tu genetyka i czynniki środowiskowe.

Na zdrowie swojego zwierzęcia ma wpływ tak naprawdę każdy właściciel. Jednym z lepszych sposobów na zapewnienie kotu dłuższego życia jest prawidłowa opieka nad nim, dbanie o zaspokojenie jego potrzeb, odpowiednio częste wizyty u weterynarza i zapewnienie mu bezpiecznego, ciepłego domu.

Jeśli chcesz, by Twój kot żył długo, zapewnij mu odpowiedniej jakości karmę, uwzględniając ewentualne specyficzne potrzeby żywieniowe Twojego kota. Zadbaj o to, by miał zdrową dawkę ruchu, która pozwoli zachować mu sprawność.