Kiedy jest odpowiedni moment by skrócić pazurki czworonogowi?

Pośród niektórych właścicieli psów panuje przekonanie, że obcinanie pazurów ich zwierząt to fanaberia i zbyteczny przepych. Są oni w błędzie, gdyż regularna pielęgnacja łap to część profilaktyki zdrowotnej, która jest niezwykle istotna by dobre samopoczucie nie opuszczało naszych pupili, a także bym umożliwić im codzienne prawidłowe funkcjonowanie.

Regularne trymowanie pazurów u czworonoga w ogóle nie wiąże się z rozpieszczaniem, czy tworzeniem niepotrzebnych rytuałów piękna, pozawala ono natomiast zapobiec bólowi i niewłaściwemu stawianiu łap, które z kolei jest przyczyną obrażeń stawów w psich łapach i ich kontuzji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak obciąć pazury psa by oszczędzić niepotrzebnego stresu jemu i sobie, zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu.

Czy pies nie ściera sobie wystarczająco pazurów podczas spaceru?

Psie pazury to nic innego, jak zwierzęcy odpowiednik ludzkich paznokci: nie przestają one rosnąć przez całe życie, jednakże zachodzi pewna różnica w tej kwestii. Ludzie poruszają się na stopach, które całą swoją powierzchnią mają kontakt z podłożem – u psów wygląda to nieco inaczej, jako że należą one do palcochodów, w ich przypadku kończyny w trakcie stania czy chodzenia mają styczność z podłożem jedynie poprzez człony palcowe.

W idealnym świecie, psie pazury powinny zużywać się czysto mechanicznie wraz z poruszaniem się po różnego rodzaju podłożu. W takiej sytuacji wystarczająca ze strony naszej jako właścicieli byłaby okazjonalna pobieżna kontrola łap. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo, a pazury naszych pupili szybciej niż ścierają się w trakcie spacerów. W takiej sytuacji konieczne jest ich obcinanie.

Częstotliwość tego typu zabiegów uzależnia się od kilku czynników takich jak choćby poziom psiej aktywności i jego indywidualne predyspozycje, rasa, rodzaj podłoża po którym pupil najczęściej spaceruje czy dieta.

Jeśli piesek spaceruje głównie po miękkiej nawierzchni, takiej jak polne drogi, łąki i lasy – jego pazury nie będą w stanie zetrzeć się odpowiednio szybko. Dużo skuteczniej psie pazury ścierają się w obszarach miejskich, gdy zwierzak może poruszać się po chodnikach, asfalcie czy betonowych drogach.

Jak obciąć pazury psa, by nie sprawić mu stresu?

Znakomita większość czworonogów ma mocną awersję co do obcinania im pazurów i stanowczo nie przepada za dotykaniem ich łap. By zabieg obcinania pazurów nie powodował niepotrzebnego stresu ani u pieska ani u nas, wypadałoby go najpierw do tego odpowiednio przyzwyczaić.

Jeśli pies pozwoli Ci na to, zacznij od ostrożnego i delikatnego dotykania tej części łapy psa, która nie będzie dla niego problemem. Chwal go za spokój i dobre zachowanie przesuwając dłoń odpowiednio niżej, aż do palców i pazurów.

Pracuj nad czasem, jaki pies pozwala Ci trzymać swoją łapę w dłoni – tak naprawdę, obcinanie pazurów to nieco wydłużona w czasie komenda „daj łapę”, z dodatkowymi krokami.

Pamiętaj, że tak samo jak Ty masz lęki, tak Twój pies może obawiać się narzędzia, z którego będziesz korzystać. Pozwól by pies najpierw je zobaczył i obwąchał. Jeśli przyrząd wydaje jakiś specyficzny dźwięk, pozwól psu zapoznać się z nim zostawiając je włączone zanim zaczniesz go używać do zabiegu – przestraszony pies może wyrwać swoją łapę z Twojej dłoni, czy nawet ugryźć Cię.

Takie ćwiczenia trzeba wykonywać na sucho co jakiś czas, zwłaszcza jeśli pies jest lękliwy i bardzo nie lubi tego procesu. Pamiętaj o odpowiednim motywowaniu i nagradzaniu czworonoga za oczekiwane od niego zachowania. Jeśli bardzo boi się tego procesu mimo wszystko, możesz rozważyć obcinanie jednego pazura dziennie.