Owczarki niemieckie należą do tych psów, które zna chyba każdy. Są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną rasą psów na świecie. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim udziałowi w wielu filmach, gdzie pokazały się ze strony niezwykle wiernych, posłusznych i oddanych przyjaciół.

To wszystko sprawia, że wiele osób marzy o tym, aby takiego przyjaciela mieć również w swoim domu. Należy jednak pamiętać, że taki obraz psa został stworzony przez te zwierzęta, z którymi człowiek wiele pracował, tresował i szkolił, a także przy każdej okazji dbał o ich odpowiednie wychowanie. Są to bowiem psy, które wymagają od opiekunów wiele pracy. Muszą być szkolone i często zajmowane różnymi zadaniami. Jest to więc jedna z tych rzeczy, o których przyszły opiekun powinien wiedzieć zanim zdecyduje się na zakup psa tej rasy. Jest to bardzo ważne z wielu powodów, a przede wszystkim dlatego, że jedynie odpowiednie podejście do psa zapewni nam wspaniałego i wiernego przyjaciela na wiele lat.

Ludzie często zastanawiają się ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego i jaka karma będzie dla psa najlepsza. Odpowiedź jest dość prosta. Najlepiej podawać psu tą karmę, którą podawano psu w hodowli. Hodowca zawsze stara się znaleźć możliwie najlepszą karmę dla swoich psów, aby były zdrowe i nie zabrakło im niczego. Jeśli więc kupujemy szczenię rasowe, hodowca z pewnością podpowie, jaka karma nie zawiodła go nigdy, którą sam stosuje i którą naprawdę warto psu podawać. Ilość jest zaś uzależniona od wagi psa, a wszelkie wytyczne znajdziemy na opakowaniu karmy.

Zastanawiając się ile powinien jeść szczeniak owczarka niemieckiego powinniśmy wziąć również pod uwagę to, ile razy dziennie powinien jeść taki pies. Im młodsze zwierzę, tym częściej powinien dostawać posiłki, ale w mniejszych ilościach. Jednak docelowa ilość spożytej karmy powinna wynosić tyle, ile zaleca producent danej firmy. Jest to ważne, ponieważ skład poszczególnych karm może różnić się od siebie, a zatem do zaspokojenia potrzeb żywieniowych zwierzęcia konieczne będzie podanie nieco większej lub mniejszej ilości pokarmu. Dodatkowo, istotna jest wilgotność karmy i zawartej w niej składników. Na przykład, karma mokra ma w swoim składzie dużą ilość wody, przez co pies będzie musiał zjeść nieco więcej pokarmu, aby nasycić się i dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak karma mokra uważana jest za lepiej przyswajalną. Z kolei sucha karma zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych już w mniejszej porcji. Dlatego powinniśmy upewnić się, ile karmy należy podać naszemu psu.