W domowych warunkach kocie pazurki są problematyczne, ponieważ nie mają one takich warunków jak koty wychodzące do ich ścierania. Nawet w przypadku zakupu drapaka nie zawsze zetrze swoje pazury. Nie trzeba specjalnych obserwacji, że odbija się to potem na uszkodzonych meblach i podrapanych domownikach. Do tego sam kot również ma problemy z poruszaniem się, a zatem nasuwa się jeden logiczny wniosek – trzeba obcinać paznokcie kotu. Jak do tego się zabrać i kilka innych praktycznych wskazówek w dalszej części tekstu.

Na czym polega obcinanie pazurków kotu?

Obcinanie pazurów to czynność polegająca na skorygowaniu ich długości. W ten sposób nie tylko zabezpieczamy przed zniszczeniem swoje meble, ale przede wszystkim nie doprowadzimy do stanów zwyrodnieniem łapek. Zatem pamiętajmy o regularnie wykonywanym zabiegu tego typu. Możemy go wykonywać na własną rękę bądź też, jeśli brakuje nam umiejętności zgłosić się do weterynarza.

Zbyt długie pazury u pupila

Jeśli nasz domowy zwierzak ma zbyt długie pazurki, to z reguły odczuwamy to na własnej skórze – po prostu znacznie częściej mamy ją podrapaną. Następnym etapem, jaki powinien zwrócić naszą uwagę zwiększona łamliwość pazurków bądź też i zwijanie. Takie problemy prowadzą często do zahaczania np. dywan i zerwie pazura. Wówczas zwierzak może mieć problemy z poruszaniem lub też kuleć. Widząc taki problem, również zgłośmy się do weterynarza, aby ten zabezpieczył uszkodzony pazur – chodzi głównie o czynniki zewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi czy i lizanie rany przez zwierzę.

Jak obcinać paznokcie kotu?

Pierwszą kwestią, jaką warto poruszyć w kontekście podcinania pazurków, jest zaniechanie korzystania z narzędzi dedykowanym do użytku dla ludzi. Musimy bowiem brać pod uwagę fakt, że znacznie twardszy niż nasz. Tym samym korzystając z typowych cążków jedynie, możemy doprowadzić do deformacji jego struktury. Dlatego też wskazany jest tu dedykowany sprzęt pozwalający na właściwe wykonanie zabiegu. Mając już odpowiednie narzędzia, możemy przystąpić do właściwej procedury podcinania. Jak obcinać paznokcie kotu? Jeśli naciśniemy delikatnie łapę kota, to powinny wysunąć się pazurki. Podczas podcinania nie możemy naruszyć macierzy pazura. Macierz swoim wyglądem przypomina nieco zagięty trójkąt o różowej barwie. Jest to żywa tkanka organizmu z naczyniami krwionośnymi, a więc jej naruszenie powoduje do intensywnego krwawienia i bólu. Część pazura, jaką mamy obcinać, jest przezroczysta. Kot może protestować w czasie obcinania, ale przy prawidłowym jego wykonywaniu. Wynika to jednak nie z bólu, a z niewygody. Zaleca się, aby sam zabieg przeprowadzać raz na 2-3 tygodnie. Ogólnie jest to też zależne od trybu życia kota i jego zwyczajów.