Łatwość w zachodzeniu w ciążę

Samice kotów w stan rui wchodzą kilkukrotnie w skali roku, zazwyczaj ma to miejsce w okresie od wiosny, aż do końca jesieni. Jeśli nasza kicia nie była dotąd wysterylizowana, a lubi ona wyjść sobie z domu na samodzielny spacer, możemy spodziewać się powiększenia kociej rodzinki pod naszym dachem. Na szczęście, pierwsze objawy ciąży u kocicy są zazwyczaj widoczne już po upływie około dwóch do trzech tygodni od kopulacji.

Ile trwa kocia i jak sprawdzić czy kot jest w ciąży?

Czas trwania kociej ciąży to waha się zwykle między 63 a 67 dniami, chociaż w poszczególnych wypadkach czas ten może wydłużyć się nawet o jakiś tydzień.

Jak zostało już wspomniane, pierwsze oznaki kociej ciąży można zaobserwować dopiero po upływie trzech tygodni od zapłodnienia. Największe zmiany w zachowaniu kotki można zauważyć na przestrzeni piątego tygodnia ciąży, gdy płody rosną szybko, a w kociej mamie zaczynają odzywać się szalejące hormony.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja kocia towarzyszka może być ciężarna, czym prędzej udaj się z nią do lekarza weterynarii, który doradzi Ci w kwestiach takich jak żywienie i prawidłowa opieka nad kotką, a także wykona odpowiednie badania, w tym także badanie ultrasonografem. Badanie USG pozwoli stwierdzić również ile kociąt nosi pod sercem Twoja kotka, a także czy jej potomstwo prawidłowo rozwija się w okresie prenatalnym.

Oczywiście, badanie usg to najlepszy sposób jak sprawdzić czy kot jest w ciąży, wcześniej (od trzeciego tygodnia) możemy jednak zwrócić uwagę na pewne zachowania.

W pierwszych tygodniach nie będzie pewnie widać żadnych charakterystycznych objawów, a ewentualne zmiany będą tak subtelne, że aż niezauważalne. W trzecim tygodniu kotka zacznie jeść za dwoje, jej sutki zrobią się nieco napuchnięte i zmienią barwę na ciemniejszą. Podobnie jak w przypadku kobiet, kotka może również zmagać się z regularnymi wymiotami – co każdy odpowiedzialny właściciel uzna za wystarczający sygnał, by czym prędzej pojechać z kotem do weterynarza.

Co powinna jeść ciężarna kocica?

Koci organizm przygotowujący się do wydania potomstwa na świat będzie miał odpowiednio większe zapotrzebowanie na białko, a także minerały i witaminy. By upewnić się, że zwierzę przejdzie przez ciążę zachowując zdrowie, powinno się rozważyć dopasowanie diety do jej potrzeb. Każdy szanujący się sklep zoologiczny będzie miał w swojej ofercie pokarmy przeznaczone specjalnie dla ciężarnych i karmiących kocic. Posiłki te są odpowiednio zbilansowane, a specjaliści opracowali je tak, by przyszłej kociej matce nie zabrakło żadnej z istotnych substancji odżywczych.

W ciąży, kotka powinna otrzymywać więcej posiłków, jednak porcje powinny być odpowiednio zmniejszone. Jeśli będziemy zostawiać luzem pełną miskę, kotka – kierowana instynktem – może zacząć się przejadać, co doprowadzi do jej otyłości. W razie wątpliwości co do odpowiedniego porcjowania kociego jedzenia, rozsądnym będzie skontaktowanie się z weterynarzem.