Dlaczego mój piesek podgryza?

Gryzący szczeniak może z początku wydawać się uroczy i nieszkodliwy, komu bowiem przeszkadza mała puchata kuleczka o słodkich oczach, która swoimi przypominającymi igiełki ząbkami łapie za palec czy nogawkę? Problem staje się uciążliwy gdy zaczyna trwać długo, pies nie oducza się złych nawyków, a ofiarami jego podgryzania stają się nasze ciało, odzież czy meble.

Mocne gryzienie szczeniąt nie bierze się znikąd, obserwuje się je szczególnie w pierwszych tygodniach rozwoju młodych, gdy są niezwykle ciekawe świata i wszystkiego wokół, natomiast jeśli piesek podgryza zbyt często, należy pochylić się nad jego odpowiednim wychowaniem.

Ciężko jest jednoznacznie określić gryzienie szczeniaka jako złe lub dobre zachowanie, ponieważ może ono stanowić zarówno dobry jak i zły symptom. Jest ono dowodem prawidłowych odruchów wykazywanych przez zwierzę na początku swego rozwoju, z drugiej jednak strony, nadmiar gryzienia może nauczyć psiaka zachowań agresywnych i sprawić, że będzie on niebezpieczny dla otoczenia.

Gryzący szczeniak – jakie mogą być powody?

Ofiarą psich ząbków często padają dłonie, nogawki lub obuwie. Szczenięta najczęściej podgryzają z nudów lub ze strachu. Zdarza się i tak, że szczenię zaczyna niszczyć meble, zabawki lub smycz w trakcie spaceru, powodów takich zachowań można upatrywać w sfrustrowaniu, wyrastaniu zębów, potrzebie zabawy, poczuciu nudy czy próbie zwrócenia na siebie uwagi (tak, szczeniaki również to robią!).

Zaniepokoić powinniśmy się wtedy, gdy pies gryzie wszystko z powodu opanowującego go poczucia strachu. Jest to często uwarunkowane jego temperamentem, ale towarzyszy także poznawaniu nowych rzeczy czy otoczenia – na przykład wtedy, gdy pies zamieszka w nowym domu. Jest to niesamowicie stresujące dla niego doświadczenie, które odreagowuje w jedyny znany sobie sposób – gryząc.

Jak oduczyć psa gryzienia?

W zupełnie inny sposób trzeba postępować, gdy powodem kąsania jest wyrastanie zębów. Wtedy warto mieć pod ręką gumowe kości do gryzienia dla szczeniaka , które nie tylko zaspokoją jego odruch, ale będą również masowały bolące dziąsła.

Istotnym krokiem jest zaznaczanie wyraźnych granic od samego początku, a także konsekwencja i nie uginanie się pod presją smutnej psiej minki. Należy jasko zakomunikować psu, że ugryzienie to nic przyjemnego, w niektórych przypadkach jest to kwestia podanej kilkukrotnie komendy. Inny sposób odzwyczajania szczeniąt od gryzienia to po prostu ignorowanie ich. Wystarczy nie reagować na psie zachowanie tak długo, aż nasz czworonóg zaniecha niepożądanych działań. Jedną z drastyczniejszych metod jest izolacja zwierzęcia – jeśli zacznie się ono zapędzać w trakcie zabawy i zachowywać agresywnie, można spróbować zamknąć go na parę minut w odosobnieniu, aby się tam uspokoił.

Wynikające z ząbkowania kąsanie należy traktować zupełnie inaczej – przydatne okazują się gumowe gryzaki dla szczeniaków, ponieważ nie tylko zaspokajają one psi odruch, ale przynoszą też ulgę bolącym dziąsłom.