Berneński pies pasterski to duży pies, klasyfikowany jako pies pracujący. Obecnie jednak coraz częściej jest to pies towarzyszący rodzinom, zwłaszcza tym z dziećmi. Berneńczyki są bowiem łagodne, a wobec dzieci bardzo tolerancyjne i opiekuńcze. Jednak mały berneński pies pasterski dla niedoświadczonego właściciela może być pewnym wyzwaniem.

Jak wychować berneńczyka?

Każdy pies jest inny, jednak są pewne cechy, które łączą wszystkie berneńczyki.
Po pierwsze nie są to psy bardzo aktywne. Owszem chętnie się ruszają i potrzebują dużego podwórka aby się wyszaleć, jednak nie dołączą do nas podczas porannego treningu biegania. Znacznie bardziej wolą długie, spokojne spacery.
Po drugie nie mają silnego instynktu łowieckiego. Tak więc aktywności polegające na zwinności lub aportowaniu mogą nie zainteresować naszego psa.
Po trzecie – prawie każdy berneńczyk uwielbia śnieg. Te psy uwielbiają bawić się w śniegu i mogą bardzo długo szaleć w białym puchu.
Po czwarte berneńczyki to psy, które wiedzą czego chcą i są zdeterminowane, by to dostać, Kiedy berneński pies pasterski umyśli sobie coś, to każdą komendę może puścić mimo uszu. Najczęściej odwróci uwagę właściciela, aby otrzymać to, co czego zechce.
Po piąte – berneńczyki to okropni bałaganiarze. Dlatego też potrzebują dużo miejsca na dworze, bo inaczej “rozniosą dom”.

Przechodząc do szkolenia trzeba pamiętać o usposobieniu naszego psiaka. Berneńczyki to psy łagodne, które oczekują od swojego właściciela podobnego zachowania. Nie możemy sobie pozwolić na brak cierpliwości i zdecydowania – te psy są bardzo inteligentne i niezwykle szybko się uczą, ale przy konsekwentnym szkoleniu.
Takie szkolenie trzeba zacząć już w wieku szczenięcym i z determinacją je kontynuować. Przy czym pamiętamy o łagodności – zamiast krzyku, system nagród za dobre zachowanie, w postaci drobnego smakołyka, zabawy czy nowej zabawki. Berneńczyki mogą stracić zaufanie do właściciela, który krzyczy i wybucha złością.
Jeśli czujemy, że sobie nie radzimy z tresurą lepiej zgłosić się do trenera psów.

Pielęgnacja berneńczyka

Psy tej rasy może nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, jednak przez gabaryty psa ten temat nie jest prosty. Zwłaszcza, że na stan jego sierści wpływają również warunki mieszkaniowe.
Pies, który spędza większość czasu w domu, linieje przez cały rok. Natomiast pies, który większość czasu spędza na dworze, gubi włosy tylko dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Trzeba się jednak przygotować, że będzie to okres, w którym bardzo intensywnie nastąpi zmiana sierści psa i cały jego kojec wraz z podwórkiem będą w jego włosach.
Aby uniknąć takich problemów takiego psa trzeba w takim okresie czekać do trzech razy w tygodniu. Kiedy nie linieje czesanie na tydzień lub dwa powinno wystarczyć, przy częstszym czesaniu miejsc za uszami, na szyi i ogonie, gdzie powstają kołtuny.

Największym problemem może być kąpiel. Berneńczyka należy rozczesać przed kąpielą, a następnie po kąpieli. Dodatkowo po kąpieli lepiej psa wysuszyć suszarką, gdyż mokre włosy tego psiaka schną bardzo długo, przy czym bardzo brzydko się układają i bardzo brudzą.

Mały berneński pies pasterski powinien być stopniowo przygotowywany do takiej pielęgnacji.