Wybierz odpowiednią karmę dla swojego psa

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, jako że od poprawnego doboru pożywienia serwowanego naszym pupilom nierzadko zależy ich zdrowie i życie. Rynek oferuje wiele produktów, które często różnią się od siebie tylko nazwą, a producenci starają się podążać za panującymi obecnie trendami dietetycznymi. Niedopuszczalne jest teraz to, co jeszcze parę lat wstecz było normą dla niektórych producentów karm dla psów.

Sklepowe półki uginają się wręcz od ilości psich produktów spożywczych wyprodukowanych przez różnych, krajowych i zagranicznych producentów. Biorąc pod uwagę mnogość opcji, która może wywołać u nas dezorientację, wybór karmy nie jest łatwym zadaniem, jest to jednakże proces na który warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, jako że ma to poważny wpływ na zdrowie naszego ukochanego czworonoga – jest to decyzja wymagająca odpowiedzialności i odpowiedniego, dojrzałego podejścia.

Przede wszystkim – nie bądź sknerą

Posiadanie psa, zwłaszcza rasowego, to duża odpowiedzialność. Jest to członek rodziny, przyjaciel i istota całkowicie od Ciebie zależna – nie jest on w stanie zakomunikować Ci poprzez mowę o swoich problemach zdrowotnych, a dbanie o jego zdrowie będzie polegało na ciągłych obserwacjach. By Twój przyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem, nie możesz karmić go byle czym. Dostępne w dyskontach karmy dla zwierząt nieznanych producentów mogą kusić Cię niską ceną, ale tak naprawdę ze względu na swój ubogi skład i produkty z jakich są wytwarzane, są niczym innym jak bombą zegarową z opóźnionym zapłonem. Podejdź do kwestii diety swojego psa tak, jak kochający rodzic podszedłby do diety swojego dziecka – synowi czy córce raczej nie zaserwowałbyś na talerzu śmieci, nie rób więc tego swojemu psu. Bogate w odpowiednie dla rasy i wieku psa składniki odżywcze karmy potrafią być kosztowne, ale jest to wydatek na którego powinieneś być świadom, decydując się na wzięcie pod opiekę żywego stworzenia. Najlepsza karma dla dorosłego labradora to nie taka, którą wybierzesz kierując się portfelem a taka, która uwzględni zapotrzebowanie Twojego pupila na odpowiednie składniki odżywcze.

Najlepsza karma dla dorosłego labradora – jak ją wybrać?

Labradory to psy myśliwskie, które – by zachować zdrowie – potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. O psach tej rasy mówi się, że są żywymi wulkanami energii, wszystko to za sprawą ich nadmiernej aktywności, dużego pobudzenia i szybkiego nakręcania się różnymi bodźcami. Tak energiczny pies wymaga odpowiedniego żywienia, dopasowanego do jego indywidualnych potrzeb i trybu życia. Niezależnie od wieku psa, konieczne będzie stosowanie karmy odpowiedniej jakości od zaufanego producenta.

Karma dla dorosłego reprezentanta rasy labradorów powinna składać się z dużych ilości białek zwierzęcych, gdyż to właśnie one stanowią podstawę zdrowej diety dla czworonogów. Koniecznie sprawdź skład karmy! Tak samo jak brak różnego rodzaju sztucznych konserwantów, ważny jest poziom tłuszczu w karmie (labradory mają tendencje do tycia).

Dobra karma powinna zawirać włókna i popiół surowy na poziomie 6-7%, wzmacniające osłabione stawy chondroitynę i glukozaminę, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 (zapobiegają zapaleniom chrząstek w stawach), a także l-karnitynę wspomagającą metabolizm tłuszczów i zapobiegającą nadwadze pupila. Idealna ilość pożywienia dla dorosłego labradora to dwa do trzech posiłków dziennie. Ilość serwowanej karmy powinna być zależna od aktywności naszego psa. Trzeba pamiętać przy tym, że karmienie psa tuż przed spacerem wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób układu pokarmowego.