Jesteś osobą, która zapragnęła zwierzątka, ale nie wiesz na jakie się zdecydować? Gryzonie domowe jakiego wybrać to temat, który porusza niejeden rodzic, ale także osoba samotna. Każdy chciałby mieć wokół siebie kogoś o kogo może zadbać, który da mu towarzystwo lub rozrywkę. Jednak na jakiego gryzonia postawić? Postaram się odpowiedzieć na to trudne, ale jednak całkiem proste pytanie.

Gryzonie domowe jakiego wybrać – sprawdźmy

Każdy z nas zanim zdecyduje się na konkretnego zwierzaka powinien przemyśleć jakie ma wymagania oraz ile czasu może poświęcić nowemu domownikowi. Dodatkowo warto ograniczyć wybór wyłącznie do zwierząt, które się nam podobają. W ten sposób dobierzemy zwierzę, które nam się podoba, a także takie, nad którym sprawowanie opieki będzie przynosiło radość.

Chomik – czy to dobry wybór?

Sprawiając sobie chomika należy pamiętać, że jest on samotnikiem potrzebującym wiele przestrzeni, co spowoduje, że potrzebujemy dość dużo miejsca dla jednego osobnika. Dodatkowo chomiki uwielbiają się wylegiwać w norach, przez co mogą być często ukryte przed naszym wzrokiem. Jeśli masz mało czasu, nie potrzebujesz zbyt częstego kontaktu ze swoim zwierzakiem, ale jednocześnie nie chcesz mieć więcej niż jedno zwierzę, chomik jest dla Ciebie.

Szczur

Szczury są kojarzone głównie ze szkodnikami domowymi, jednak są to bardzo inteligentne i piękne zwierzęta. Szczury są stadne, co powoduje, że musimy kupić przynajmniej dwa osobniki, aby były zdrowe. Małe stado szczurów obserwować można pod kątem hierarchii, a także w prosty sposób komunikować się z nimi, gdyż zwierzęta te są bardzo ciekawskie, a także mądre. Niczym piesek potrafią zrozumieć mowę ludzi, reagować na swoje imię, a czasem nawet można usłyszeć ich śmiech, gdy są bardzo blisko ze swoim właścicielem.

Świnka morska

Świnki morskie tak samo jak szczury są zwierzętami stadnymi, co powoduje konieczność zakupu przynajmniej dwóch osobników. Świnki morskie są całkiem sporych rozmiarów co daje najlepsze możliwości obserwacji tych zwierząt. Świnki morskie potrzebują zdecydowanie najwięcej powierzchni, a co za tym idzie zwiększa się powierzchnia potrzebna do sprzątania w ich dużym zakątku. Świnki morskie są również zwierzętami bardzo mądrymi i ciekawskimi, więc warto z nimi się komunikować i bawić się z nimi.

Podsumowanie

Podsumowując, poszukując odpowiedniego gryzonia warto zapoznać się z ich cechami i dobrać takiego gryzonia, do jakiego sami jesteśmy dopasowani.