Pieski małe, pieski duże – zdobądź wiedzę o wybranej rasie

Nie od dziś ludzie kochają psy. Już od dawna panuje przekonanie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka (szach-mat, koty!). Przekonanie to nie bierze się z powietrza, bowiem psy od momentu, gdy dawno temu zostały udomowione przez człowieka, stale towarzyszą nam w życiu codziennym. Pracują z nami, bawią się, pilnują nas, naszego dobytku i dzieci – jak ich nie kochać?

Jeśli Twój wybór pada na rasa psa wilczarz, poświęć chwilę na przeczytanie tego wpisu.

Rasa psa wilczarz – charakter

Ustanowione dla rasy wzorce mówią, że wilczarz irlandzki (tak nazywa się prawidłowo rasa tego psa) powinien posiadać umiarkowany temperament. Typowy wilczarz jest raczej odważny, wierny i nieagresywny – jeśli pies tej rasy wykazuje lękliwość i nadpobudliwość, najprawdopodobniej są to wady świadczące o jego nieprawidłowej psychice.

Jako szczenię, wilczarz jest niesamowicie ruchliwy i żywiołowy, z wiekiem staje się bardziej spokojny i stateczny.

Wilczarz Irlandzki to rasa psów wrażliwych, bardzo przywiązanych do rodziny i lojalnych – jak niektóre spośród innych ras, mają one tendencje do wybierania sobie w rodzinie ulubieńca, który będzie dla niego najistotniejszy. Jest to pies wymagający bliskiego kontaktu z właścicielem, źle znosi izolację i nie nadaje się do mieszkania w kojcu.

Na ogół, wilczarze są raczej przyjazne do ludzi, chociaż może być również tak, że do obcych będą one podchodziły z dystansem i pewną rezerwą. Nie jest to pies wykazujący duże poczucie własności, raczej nie nadaje się do roli stróża – jeśli intruz nie boi się jego okazałego wyglądu, pies raczej nie zagrozi mu w żaden sposób.

Stosunek do dzieci i innych psów

Wilczarz jest raczej tolerancyjny i cierpliwy, dobrze będzie dogadywał się ze starszymi dziećmi. Uwzględniając jego rozmiary, przy kontaktach z dziećmi małymi sugeruje się stały nadzór, pies niechcący może zrobić dziecku krzywdę jedynie swoimi gabarytami. Nie jest to również rasa, którą dzieci mogą wyprowadzać na spacer samodzielnie.
To, jak wilczarz dogada się z innymi przedstawicielami swojego gatunku jest mocno uzależnione od wychowania i jego wcześniejszych doświadczeń. Gdy psy ustalą już panującą między sobą hierarchię, na ogół nie ma większych problemów w dogadywaniu się z innymi psami w domu. Wilczarz ma jednak mocny charakter, nie uznaje zbyt wielu ustępstw i dlatego jeśli posiadamy w domu dominującego samca, do towarzystwa postanowiliśmy rozważyć dla niego samicę.