Kot – najlepszy pupil

Chociaż wielu z nas uwielbia psy, jest także spora grupa osób, które wolą koty. To specyficzne zwierzęta, które jednak potrafią dać równie dużo radości i stać się przyjacielem na długie lata. Opieka nad kotem jest bardzo ważna. Musi on mieć dostęp do świeżej wody, odpowiedniego pożywienia oraz regularnej i odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Koty zazwyczaj przebywają z właściciel w domu, dlatego należy nauczyć je pewnych nawyków, które ułatwią wspólne życie w jednym mieszkaniu. Co jednak zrobić, gdy kot nie załatwia się do kuwety? To przecież podstawowa sprawa, dzięki której mieszkanie z kotem jest komfortowe. Więcej o rozwiązaniu tego problemu w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.

Kot nie załatwia się do kuwety – częsty problem

Nauczenie kota pewnych nawyków, takich jak właśnie załatwianie do kuwety, jest konieczne, ale nie zawsze łatwe. Jeśli jednak udaje się to, ale po pewnym czasie kot odmawia załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do kuwety, można mówić o problemie. Jeśli w ostatnim czasie zmieniłeś żwirek albo piasek, być może właśnie to jest problemem. Innym powodem, dla którego zwierzę może czuć niechęć, mogą być problemy zdrowotne. Jeśli więc nic nie zostało zmienione, a kot nie chce załatwiać się do kuwety, należy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.
Co jeszcze może być problemem? Oto kilka możliwych powodów:
Kuweta w innym miejscu – koty mają swoje przyzwyczajenia i lubią ich przestrzegać. Jeśli więc kuweta stoi w wyznaczonym miejscu, nie warto tego zmieniać.
Nieprawidłowe miejsce – koty potrzebują odpowiednich warunków do skorzystania z kuwety. Jeśli czują się niepewnie bądź kuweta jest trudno dostępna, może pojawić się problem.
Zły żwirek – intensywnie pachnący, nieodpowiednia konsystencja – koty nie wszystko lubią, nie zawsze dobrze znoszą zmiany.
Złe skojarzenia – jeśli kot przestraszył się czegoś w trakcie korzystania z kuwety albo na przykład dostał wówczas leki, może mieć złe skojarzenia i po prostu unikać korzystania z kuwety.

Podsumowanie

Jeśli kot nie chce korzystać z kuwety może mieć problem zdrowotny. Jeśli w związku z kuwetą, miejscem jej stania ani żwirkiem nie nastąpiły żadne zmiany, warto wybrać się ze zwierzakiem na wizytę do lekarza weterynarii. W takich sytuacjach kot może mieć problemy zdrowotne, być chory. Powodem może być także inne ustawienie kuwety, zmiana żwirku. Koty mają swoje przyzwyczajenia i nie lubią ich zmieniać. Warto więc to uszanować, aby uniknąć problemu