Charty to jedna ze starszych ras psów, które są blisko skoligacone z prymitywnymi gatunkami psa. Przez wiele wieków charty były i są wykorzystywane do polowań, a także biorą udział w wyścigach i wystawach. Warte nadmienienia jest to, że mamy tutaj nie z jednym rodzajem charta, lecz jest ich kilka gatunków. W niniejszym tekście skupimy się dokładniej na niezwykle interesującej odmianie, która wyróżnia się już na starcie. Jest to tzw. mały chart włoski. Jest on bardzo małym pieskiem i jego waga dochodzi do ledwie pięciu kilogramów. Jest to na tyle interesująca odmiana, iż warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Powszechnie panuje opinia, że odmiana ta wywodzi się od psów żyjących w starożytnym Egipcie. Tym samym byłaby to jedna z najstarszych znanych ludziom ras psów. Chociaż nazywa się je włoskim, to nie jest jasne do końca, w jaki sposób trafiły one na Półwysep Apeniński. Dawniej psy te towarzyszyły ludziom w polowaniach na małe zwierzęta. Współcześnie nie wykorzystuje się już tej odmiany do polowań. Charcik włoski jest obecnie raczej psem towarzyszącym człowiekowi jako przyjaciel.

Mały chart i jego cechy fizyczne

Jak to już zostało wspomniane ta odmiana chartów, wyróżnia się filigranową posturą na tle swoich pobratymców. Przeciętnie dorosły osobnik waży około 5 kg i mierzy do 38 cm wysokości. Warto odnotować, że piesek ten ma długie kończyny w stosunku do samego ciała, lecz jednocześnie są one do jego wielkości. Tułów ma taką samą długość, jak i wysokość, a nogi długie i cienkie. Tym samym charcik ma charakterystyczną kwadratową sylwetkę na cieniutkich nóżkach. Sprawia to jednak wrażenie wyważonego wyglądu przy jednoczesnej elegancji i zwinności.

Usposobienie włoskiego charta

Włoska odmiana charta jest ceniona z uwagi na duże oddanie, czułości i wierność tych psów. Zawsze chcą one bowiem towarzyszyć ludziom. Można wręcz postawić tezę, że lubi jak poświęca mu się dużo uwagi. Co więcej, same psiaki uważają, że nieustannie i w pełni na nią zasługują. Przy tym wszystkim trzeba podkreślić, że są to niezwykle inteligentne zwierzęta. Do tego dążą, aby być w centrum uwagi i interesować swoją osobą inne zwierzęta i ludzi. Piesek ten lubi się też uczyć i robi to chętnie, a więc może on pozwać nowe sztuczki i szereg praktycznych umiejętności. Z drugiej strony rasa ta bywa czasem onieśmielona, lecz zawsze wierna i oddana. Zwierzaki te są bardzo zwinne, chociaż nie niespecjalnie energiczne. Stąd też dla utrzymania ich optymalnej formie nie musimy specjalnie się starać, bo wystarczy normalny spacer.