Interesuje Cię miniatura haskiego? Pozbądź się złudzeń!

Jeśli rozważasz wzięcie pod opiekę psiego przyjaciela, jest to zdecydowanie wspaniała wiadomość. Nie bez powodu psy określa się mianem najlepszego przyjaciela człowieka. Jednakże, jeśli zapragnąłeś by w Twoim domu pojawiła się piękna miniatura syberyjskiego psa husky, możesz spotkać się z rozczarowaniem. Miniaturowe wydanie tej rasy nie istnieje, a związki takie jak ZKwP i FCI nie uznają jej jako rasy wedle swoich rygorystycznych kryteriów.

Niestety, pomimo tego, masa oszustów wciąż próbuje różnego rodzaju przekrętów w internecie i na bazarach, próbując wcisnąć ludziom szczenięta psów, które określają jako miniaturki husky.

Duże pole do popisu dla oszustów

W dobie Internetu, zwyczajni oszuści i nieuczciwi hodowcy przeżywają okres hossy, zarabiając wciąż nieźle na wciskaniu ludziom nieistniejących ras psów. Niektórzy, wbrew wszelkiej logice i ogólnodostępnej wiedzy, żyją w przekonaniu, że każda rasa psa posiada swój miniaturowy ekwiwalent, jest to jednak wierutne kłamstwo i bzdura, w którą w żadnym wypadku nie należy wierzyć. Nie każdy pies znajdzie swojego małego odpowiednika, przykładami takich ras są choćby wspomniane psy Husky czy Alaskan Malamute.

Jeśli widzisz w internecie ogłoszenie, w którym sprzedający buńczucznie oferuje Ci miniaturę psa husky, powinieneś być czujny – najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustem, który prowadzi swoją niezarejestrowane, nielegalną hodowlę gdzieś w piwnicy. Należy wspomnieć, że psy z szemranych hodowli, pomimo uroczego wyglądu, często obarczone są poważnymi wadami genetycznymi, które potrafią skrócić ich życie, a których koszty leczenia wyraża się wysokimi kwotami. To okropne, ale nieodpowiedzialni oszuści wciąż próbują dorobić się na cierpieniu zwierząt i doprowadzają do nieodpowiedzialnego rozmnażania psów danej rasy, którego najczęściej w żaden sposób nie kontrolują. Miniatura haskiego, którą w swej ofercie kusi Cię oszust, może być w rzeczywistości bardzo chorym psem innej rasy, którego problemy genetyczne sprawią, że zwierzak będzie ogromnie cierpiał i być może umrze w męczarniach nim zdążysz mu należycie pomóc.

Definicja psa rasowego kontra luki w prawie

Tak właściwie, do tej pory nie ma dokładnej definicji tego, czym dokładnie jest pies określany mianem rasowego. Jest to niestety luka prawna, którą w sposób bezczelny i perfidny wykorzystują pseudohodowcy, zalewając rynek „miniaturkami” psów ze swoich pseudohodowli. Jest to nic innego jak naciąganie ludzi na wydatek, pod pretekstem sprzedania im nieistniejącej rasy.