Szczekająca, karłowata sarenka

Pies ratlerek miniaturka, nazywany właściwie Pinczerem miniaturowym to rasa, która Cieszy się w Polsce sympatią i uznanie. Jego przypominająca sarnie dziecko aparycja sprawia, iż skrada on serca oraz większej rzeszy Polaków, a także setek tysięcy ludzi na całym świecie (kto wie, czy nie milionów?).

Ratlerek to oczywiście nazwa potoczna psa, wywodząca się w pewien sposób z jego historii – w dawnych czasach psów tej rasy używano w celu polowania na szczury!

Pinczer miniaturowy – jak powinno się prawidłowo nazywać tą rasę – to pies łączący w sobie wiele sprzeczności! Jego małe ciałko skrywa w środku serce, które mogłoby śmiało tłoczyć krew w ciele wieloryba, zaś jego charakter i ego mogłyby nie pomieścić się nawet w najpojemniejszych magazynach towarowych.

Pies ratlerek miniaturka – charakter i usposobienie

Z reguły, ratlerki to psy bardzo radosne, emocję tą można w łatwy sposób odczytać z ich pysków. Są to psy o wdzięcznym uśmiechu, który prezentują zarówno domownikom jak i obcym. Typowy ratlerek jest bardzo ruchliwy, kocha wszelkiego rodzaju zabawy, a natura wyposażyła go w niewyczerpane pokłady energii i ognisty temperament. Psy tej rasy przywiązują się mocno do opiekuna będącego ich ulubieńcem, któremu poświęcają większość swojego czasu. Ratlerki mają w sobie też trochę cech ludzkich – potrafią być zazdrosne o pozostałych domowników, dlatego istotne jest by przebywały z nimi w podobnym wymiarze czasu, domownicy zaś powinni zawsze mieć w pogotowiu ulubione smaczki pieska, chwalić go i przynajmniej raz na jakiś czas stawiać go w centrum zainteresowania (tak, ratlerki to atencjusze i kochają uwagę!).

Ratlerek to zminiaturyzowana wersja Pinczera, a w jego dowodzie osobistym za kraj pochodzenia można by podać Niemcy.

Mimo iż wszechobecna radość to cecha typowa dla przedstawicieli tej rasy, zdobycie ich zaufania zajmuje trochę czasu. Psy te są nieufne w stosunku do nieznajomych, chociaż to akurat można uznać za cechę pozytywną, ograniczone zaufanie przydaje się nie tylko w świecie zwierząt, ale i w świecie ludzi. Jednakże, gdy zaskarbisz sobie już zaufanie reprezentanta tej zacnej rasy, stanie się on najwspanialszym psim przyjacielem, jakiego możesz sobie wyobrazić – będzie on chciał spędzać z Tobą swój czas, niejednokrotnie zachęci Cię do zabawy i będzie szukał Twojego zainteresowania.

Jest to niesamowicie ciekawa świata rasa, która na spacerach potrafi zatrzymywać się co kilka kroków, by swoim sarnim noskiem sprawdzić aktualizacje statusów na psich Facebookach.

Mikro – stróż

Niewielkie rozmiary pinczera nie pozbawiają go cech typowych dla dobrego stróża, nie może on jednak być psem żyjącym na podwórzu, gdyż nie dość, że dobije go samotność, to będzie mu po ludzku zbyt zimno. Jest to pies, który oszczędza swój aparat mowy i nie szczeka z byle powodu – lubi on wybrać ku temu odpowiednią okazję, zwłaszcza wtedy, gdy faktycznie czuje zagrożenie i obawia się, że domowników może czekać niebezpieczeństwo. Mowa tu oczywiście o egzemplarzach, które nie nabawiły się problemów behawioralnych.