Pies w domu to wielka odpowiedzialność. Głównie przez fakt, że jeśli chcemy aby pupil mieszkał z nami w domu lub mieszkaniu, należy przyłożyć więcej staranności odnośnie jego wychowania. W końcu jeśli pies jest na dworze, w swojej budzie i kojcu, nie mamy problemu sikania na łóżko.
Właśnie – szczeniak sika na łóżko – co z tym zrobić? Jakie mogą być tego przyczyny?

Dlaczego szczeniak sika na łóżko?

Jeżeli przygarniamy lub kupujemy szczeniaka do domu zwykle będziemy mieć styczność z tym problemem. Większość szczeniaków należy nauczyć odpowiedniego zachowania, zwłaszcza przy załatwianiu swoich potrzeb. Do tego tematu trzeba podejść od razu poważnie i obserwować zachowanie pieska, gdyż wiedza o tym, dlaczego pies sika na łóżku, pozwoli nam jak najszybciej rozwiązać ten problem.
U szczeniaków najczęstszą przyczyną jest brak kontroli zwieraczy. Zwierzę zwyczajnie nie jest w stanie utrzymać moczu więc załatwiają się tam, gdzie akurat są. W tym również na łóżku.
Nie jest to jednak jedyna przyczyna. U szczeniaków powodem mogą być również emocje. Przestraszony lub bardzo podekscytowany pies może bardzo szybko się zesikać i zwyczajnie nie zdążyć tego zasygnalizować wcześniej.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Najlepszą metodą jest uzbrojenie się w cierpliwość i pozytywne wzmacnianie. Szczeniaków nie da się bowiem od razu nauczyć odpowiedniego zachowania. Zwłaszcza, że ich własna fizjonomia może tu bardzo przeszkadzać – większość psiaków dopiero w trzecim-czwartym miesiącu życia jest w stanie kontrolować swoje zwieracze, a więc utrzymać mocz. Do tego czasu sikanie w różnych miejscach jest trudno kontrolować. Sam piesek bowiem niemal automatycznie sika kiedy tylko poczuje potrzebę.
Przy małych pieskach więc nie możemy karać za takie wpadki. Są one normalne i niemal naturalne.
Da się jednak ograniczyć ilość nieprzyjemnych wpadek poprzez specjalne maty chłonne lub wkłady higieniczne. Rozłożenie ich w domu i w pozytywny sposób zachęcanie psa do sikania na nich oszczędzi nam wiele sprzątania i nerwów.
Najlepiej zachęcać naszego szczeniaka poprzez danie smakołyka lub głaskanie, kiedy załatwi się akurat na macie. W ten sposób pies odbiera pozytywny sygnał i zaczyna rozumieć czego się od niego oczekuje. Karanie, natomiast, za sikanie w innych miejscach nie jest skuteczne. Można by wręcz przyrównać to do karania małego dziecka, za to, że zdarzył mu się wypadek w tej kwestii.

Drugim sposobem jest poznanie schematów naszego psiaka i na tej podstawie wyprowadzanie go, zanim dojdzie do przykrego incydentu. Małe psiaki najczęściej robią siku po przebudzeniu, podczas zabawy lub tuż po niej i około 20 minut po jedzeniu. Jeśli w takiej sytuacji zabierzemy szczeniaka na spacer najprawdopodobniej wysika się na dworze, zamiast w domu. Wtedy go też nagradzamy, aby zrozumiał, że taka mata, która jest w domu oraz podczas spaceru to najlepsze miejsca i chwile na załatwienie swoich potrzeb.