Masz w domu szczura domowego i zastanawiasz się jak powinna wyglądać jego dieta? Nie wiesz co je szczur domowy ? Postaram Ci się przybliżyć ten temat w taki sposób, abyś spokojnie był w stanie ułożyć poprawną dietę Twojemu ukochanemu szczurkowi.

Co je szczur domowy – jakie wartości odżywcze i składniki mu zapewniać?

Przede wszystkim podstawa, czyli ziarna zbóż, które są podstawowym składnikiem diety każdego szczura. Kiedy wybierasz się do sklepu zoologicznego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości ziarna zbóż w dużej ilości, gdyż Twój szczurek powinien mieć stały dostęp do tego pokarmu w miseczce. Pamiętaj, aby co jakiś czas zerkać na pokarm szczura, gdyż pokarm ten nie może być wilgotny ani spleśniały.

Warzywa jako dodatek szczurzej diety

Dietę szczura warto uzupełniać dodatkowo warzywami takimi jak np. ziemniaki, kalafior, rzodkiew, cukinię czy dynię. Szczur może także zjeść niektóre owoce takie jak np. banany, gruszki, jabłka czy brzoskwinie.

Takie urozmaicenie diety ma dwa cele. Po pierwsze jest to urozmaicenie dla samego szczura poprzez dostarczanie mu nowych smaków w codziennej diecie. Szczurek na pewno będzie szczęśliwy, kiedy będziesz co jakiś czas zmieniać smaki w potrawach. Drugi cel to dostarczanie wysokiej jakości składników odżywczych. Wpływa to na jego samopoczucie oraz zdrowie, zwiększa odporność przed różnymi chorobami. Warto zmieniać podawane owoce i warzywa dość często, aby nie zbrzydły się Twojemu szczurkowi.

Dodatki do diety, jakie może dostać szczur

Dodatkowo możemy urozmaicać dietę szczura dodając mu do ziaren np. kiełki, zioła, a nawet wieloziarnisty suchy chleb. Są to dodatki zawierające wiele przydatnych substancji odżywczych wspomagających zdrowotnie szczura. Szczur za urozmaicenie diety może się odwdzięczyć swoją miłością, co powinno być najlepszą zapłatą dla odpowiedzialnego właściciela szczurzego domu. Warto dbać o swoje małe zwierzątka, aby czuły się jak najlepiej w naszym towarzystwie i żyły jak najdłużej w zdrowiu.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wszelkie dodatki do diety są drugorzędne, gdyż przede wszystkim szczur powinien mieć stały dostęp do ziaren zbóż oraz wody, a dodatki w postaci warzyw, owoców czy kiełków lub zieleniny powinien być kwestią drugorzędną.

Pamiętaj, że musisz wykazać się odpowiedzialnością podczas opieki nad szczurkami, dlatego musisz dokładnie zgłębić kwestie karmienia szczurów, a z czasem poznasz jakie dodatki Twój szczur najbardziej lubi.