Bojowniki to jedne z piękniejszych i bardziej charakterystycznych rybek akwariowych. Najbardziej znanym gatunkiem jest bojownik wspaniały, zwany również syjamskim. W ich przypadku bardziej okazałe są samce, które mają dłuższe płetwy i szerszy psyk. Samice nieco się różnią – mają grubszy brzuch i szpiczasto zakończony pysk.
Jednak najważniejszą cechą tych ryb jest drapieżność. W naturalnym środowisku są to bowiem drapieżniki. Jakie rybki mogą być z bojownikiem w jednym akwarium zatem?

Żywienie bojownika w domowym akwarium

Najważniejszą rzeczą w przypadku utrzymania bojowników oraz innych ryb jest zapewnienie poprawnej diety tym pierwszym. Bojowniki są mięsożerne, więc ich jadłospis opiera się na pokarmie pochodzenia zwierzęcego. W praktyce głównie na larwach owadów, drobnych bezkręgowcach i zooplanktonie. Może równie jeść rureczniki, ochotki, larwy komarów, a także narybkiem innych gatunków ryb. Najlepiej aby pokarm podawany był w różnych formach – suszonej, mrożonej i liofilizowanej.

Jakie rybki mogą być z bojownikiem?

Ważną sprawą jest naturalne, wojownicze usposobienie bojowników. Zwłaszcza samców wobec samych siebie. Przy czym często zauważa się nerwowe reagowanie na własne odbicie!
Z tego powodu nie powinno się trzymać w jednym akwarium więcej niż jednego samca bojownika. Para samców może bowiem zacząć walkę między sobą o dominację i terytorium. Są one dość zaciekłe, więc niektóre z nich kończą się śmiercią rybki. W najlepszym wypadku rybki regenerują się po czasie, jednak znów mogą zacząć walkę.
Samice bojownika są bardziej tolerancyjne, dlatego spokojnie można zakupić jednego samca i kilka samic.

W przypadku innych ryb należy dobierać inne rybki pod kątem kilku kryteriów.
Po pierwsze, inne rybki nie mogą być za duże, bo kolorowe bojowniki zostaną obrane cel. Raz zaatakowany bojownik będzie się zaś zażarcie bronił.
Po drugie, za małe rybki mogą stać się ofiarami bojownika.
Po trzecie, szybkie i ruchliwe rybki, mogą stresować bojownika, który zwykle nie jest aktywną rybką i zwykle niewiele się rusza.
Najlepsze będą więc rybki mniej więcej rozmiarów bojownika, które nie są agresywne i nie będą zaczepiać pięknych i dumnych samców. Warto również dobierać gatunki, które nie wykazują się dużą aktywnością pod względem ruchliwości.
Jak najbardziej z bojownikiem mogą mieszkać rybki roślinożerne. Może to być nawet lepsze połączenie, gdyż roślinożerne rybki nie będą rywalizować z bojownikiem o pokarm.

Pamiętaj, że wpuszczając bojownika do akwarium lub wpuszczając do akwarium z bojownikiem nową rybkę obserwować co się dzieje i jak najszybciej reagować. Jeśli bojownik zaczepia jakąś rybkę, możliwe że najlepszym wyjściem będzie rozdzielenie ich, poprzez dwa różne akwaria.