Jak długo żyją yorki miniaturki?

Yorki to jedna z najczęściej spotykanych w polskich mieszkaniach i domach ras psów, to pupile o miniaturowych rozmiarach, które są ich przepustką do długowieczności.

Jak długo żyją yorki miniaturki? Długość życia tych psów wynika niejako z kwestii ich wzrostu. Mówi się, że pies żyje krócej im jest on większy, średnia długość psiego życia skraca się proporcjonalnie do jego rozmiarów – małe psy będą cieszyły się życiem dłużej niż na przykład Great Dane’y. Jest to potwierdzone przez wszystkie dane statystyczne, psy ras olbrzymich dożywają średnio ośmiu lat, psy średnie mogą żyć około dziesięciu do dwunastu lat, a największą żywotność obserwuje się u psów miniaturowych.

Yorki powszechnie uważa się za rasę długowieczną, jej przedstawiciele żyją często powyżej dziesięciu lat (dobrze zadbany yorkshire terrier może dożyć nawet szesnastu lat, psi rekordzista tej rasy dożył sędziwego wieku dwudziestu lat!). W ramach ciekawostki można powiedzieć, że najstarszym obecnie żyjącym psem jest mieszkający w wielkiej Brytanii yorkshire terrier – niedawno obchodził on 26 urodziny i nadal nie narzeka na zdrowie.

Według danych statystycznych przyjmuje się, że york żyje między 13 a 16 lat. Miniaturki o wadze nieprzekraczającej trzech kilogramów mogą zestarzeć się jeszcze bardziej – za dobry przykład mogą posłużyć tu psy chihuahua, u których średnia wieku to między 12 a 20 lat.

Wydłużająca życie profilaktyka

Mimo iż yorki cieszą się raczej dobrym zdrowiem, to odpowiednia profilaktyka może być kluczowa jeśli chcemy wydłużyć ich życie i zapewnić dobre zdrowie. Psy z ras terrier wymagają dużej ilości ruchu, dlatego ważne będą długie spacery – w ich trakcie pies wyrobi sobie odpowiednią kondycję.

Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy mają mocną tendencję do powstawania odkładającego się kamienia nazębnego. To jeden z większych problemów zdrowotnych, który może nawet prowadzić do uszkodzenia zębów i dziąseł. Terrrierom powinno się regularnie czyścić zęby i kontrolować stan kamienia – jeśli na zębach odłoży się za dużo osadu, powinniśmy udać się do weterynarza lub groomera celem usunięcia go.

Karmienie Yorka a jego zdrowie

Równie ważne dla yorka powinny być pełne porcje posiłków. Yorkshire terrier może nabawić się alergii pokarmowej, głównym alergenem w większości wypadków są tanie zboża i drób – z tego powodu warto decydować się na zbilansowaną karmę wysokiej jakości.

Poza tym, nie ma większych przeciwskazań ku temu, by terrier jadł jedzenie przygotowane przez właściciela, czego dobrym przykładem może być deita BARF.