Tak zwane zakłaczenie jest przypadłością, z którą zmaga się bardzo dużo mruczków. Połykane, często w dużej ilości, włosy zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia kota, bowiem ten potrafi je wydalić w naturalny sposób. Czasem jednak natura zawodzi i kotu należy pomóc! Czym jest zakłaczenie? Jakie są jego objawy i co zrobić? Dowiedz się więcej!

Zakłaczenie u kota – co to jest?

Jak z pewnością doskonale wie większość miłośników i posiadaczy kotów, są one wyjątkowo czystymi zwierzętami, które niezmiernie skrupulatnie dbają o swoją higienę. Do intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych służy im ich język. Jest on bardzo szorstki, wyposażony w specjalne „kolce”, dzięki czemu bez trudu zbiera z powierzchni ciała martwe włosy i inne zanieczyszczenia. Wszystko to następnie jest połykane i trafia do przewodu pokarmowego. Bezoary, nazywane potocznie kulami włosowymi, usuwane są następnie poprzez wymioty lub wraz z kałem.

Jeśli kot nie wymiotuje często „kłaczkami” (za fizjologiczną normę przyjmuje się taką sytuację kilka razy do roku), nie miewa dokuczliwych zaparć i nie wykazuje innych niepokojących objawów, nie należy się niepokoić. Zdarza się jednak, że mruczek połyka duże ilości włosów, z których wydaleniem sobie nie radzi. Pozostają one wówczas w przewodzie pokarmowym i mogą wyrządzić poważne szkody.

Zakłaczenie u kota – objawy

Początkowo zakłaczenie nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego problem po cichu narasta. W pewnym momencie mogą jednak pojawić się takie problemy jak m.in. zaparcia lub biegunka (kot może też zacząć wypróżniać się poza kuwetą, gdyż wizyty w niej kojarzą mu się ze stresem i bólem), wymioty, kaszel, dławienie się, odbijanie, brak apetytu, apatia. Zakłaczony podopieczny bardzo często rezygnuje też z codziennej pielęgnacji futerka.

Zakłaczenie u kota – konsekwencje

Zakłaczenie może mieć poważne konsekwencje. Długo zalegające w przewodzie pokarmowym pilobezoary mogą doprowadzić m.in. do jego niedrożności, zapalenia jelit, martwicy i perforacji. To sytuacja skrajnie niebezpieczna, bezpośrednio zagrażająca życiu zwierzęcia!

Zakłaczenie u kota – jak mu przeciwdziałać?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila, udaj się do lekarza i postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Na co dzień natomiast przeciwdziałaj zakłaczeniu. Ogromną rolę w tym względzie odgrywa prawidłowa dieta. Sięgaj po najwyższej jakości karmy, jak np. zbilansowana karma SPECIFIC™, które – dzięki starannie dobranym składnikom – wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego. Dbaj o to, aby kot był prawidłowo nawodniony.

Nie możesz zabronić mruczkowi pielęgnacji, bowiem jest to jego naturalne zachowanie, które go uspokaja i pozwala realizować wrodzone potrzeby. Możesz natomiast zredukować ilość sierści, regularnie go wyczesując. Jest to szczególnie ważne w okresie linienia!