Najlepszym przyjacielem człowieka, według znanego powiedzenia jest pies. Wielu psiarzy jest gotowych znaleźć mnóstwo argumentów na potwierdzenie tej tezy. Gdzieś wśród nich może znaleźć się argument, że psa można wytresować i nauczyć różnych sztuczek, w tym “turlaj się”.
Jednak jak nauczyć psa turlać się, kiedy nie jest się zaklinaczem psów?
Zanim zaczniesz szkolenie
Pamiętaj, że nauka tej sztuczki od każdego psa będzie wymaga trochę wysiłku. Jeden może załapać to szybciej, inny nieco dłużej, jednak jeśli podejdziesz do tego z pozytywnym nastawieniem i zmienisz w zabawę dla psa powinno pójść w miarę łatwo.
Zaopatrz się więc w dużą ilość małych smakołyków, które pies szybko przeżuje.
Po drugie musisz zadbać o wystarczająco dużo miejsca dla psa. Najlepiej aby było to na drodze, kiedy jest sucho i ciepło. W domu również możesz uczyć swojego psa, ale zadbaj by w pobliżu nie było mebli lub rzeczy, które mogą się przewrócić i zniszczyć.
Dobrze gdyby czworonóg umiał podążać głową za smakołykiem trzymanym przed jego nosem i kłaść się na komendę.
Jak nauczyć psa turlać się
Na początek zaczynamy od skupienia uwagi psa na sobie za pomocą smakołyka. Kiedy widzimy, że pies podąża za naszą ręka głowa zachęcamy go do położenia się. Kiedy pies wykona ten element dajemy mu pierwszą nagrodę. Następnie utrzymujemy go w pozycji leżącej. Skupiamy jego wzrok na drugim smakołyku i przesuwamy dłoń tuż przy głowie w bok i dość mocno do tyłu, żeby musiał ją przechylić – skłoni go to do przechylenia się na bok.
Można to nazwać pierwszym etapem szkolenia.
Podczas drugiego etapu rękę ze smakołykiem cały czas trzymamy przed nosem psiaka. Następnie przesuwamy rękę w stronę jego grzbietu, co sprawi, że położy się na boku. Przy czym głowa naszego psiaka powinna być zwrócona do tyłu.
Kiedy cały tułów naszego psiaka będzie na boku przesuwamy rękę w stronę grzbietu i podłoża. Co chwila karmimy psa, aby się nie zniechęcił. Podążając za smakołykiem, głowa psiaka powinna dotknąć podłoża. Wtedy tułów może być już prawie przewrócony do góry nogami. Nasz uczeń powinien leżeć w tej pozycji, za co go nagradzamy.
Ostatnim etapem jest przeturlanie się na drugi bok. Tutaj samo nagradzanie może nie wystarczyć, dlatego możemy go lekko popchnąć, aby pomóc mu przewrócić się na drugi bok. Kiedy się to uda, nagradzamy zwierzaka.
Powtórzenie całości
Zanim zwierzak załapie, jak płynnie powtórzyć cała sztuczkę trzeba będzie kilkanaście razy powtórzyć całą wcześniej opisana sekwencję. Po wielu powtórzeniach, możemy przejść na nagradzanie po wykonaniu pełnego ćwiczenia, a nawet naprowadzanie za pomocą samej dłoni i jako nagrodę stosować pochwałę i zabawę.
Najnowsze komentarze