Kwestie zdrowego odżywiania są niezwykle ważne. Z pokarmu bowiem zarówno my, jak i nasi kochani zwierzęcy przyjaciele muszą czerpać odpowiednie składniki odżywcze, które zapewnią zdrowe funkcjonowanie organizmu. W niektórych przypadkach warto wiedzieć wcześniej czym odżywia się nasze zwierzątko, bowiem zwierzęta domowe odżywiające się mięsem w większej części mogą nie być idealne dla każdego.

Typowe zwierzęta domowe odżywiające się mięsem

Dwa najpopularniejsze czworonogi w naszych domach to oczywiście koty i psy. Oba gatunki zaliczane są do zoofagów, czyli istot mięsożernych. W sumie, nie można się temu dziwić, gdyż zarówno psy jak i koty są dalekimi potomkami dzikich drapieżników.

W przypadku kotów potrafią one w ponad 90 procentach trawić i wykorzystywać węglowodany pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że trawią je w podobnym stopniu jak psy. Z tego powodu mięso jest głównym źródłem potrzebnych dla kota kalorii.
Wybierając karmę dla kota powinniśmy zawsze wybierać te, które zawierają jak największą ilość mięsa i jak najmniej zbóż zawierających gluten. Nasze kociaki słabo tolerują białko zbożowe zawarte między innymi w pszenicy. Jednocześnie nie przeszkadza im zawarty w karmie ryż, czy kukurydza, gdyż nie zawierają one glutenu.

Psy, podobnie jak koty to również mięsożercy. Przy czym w ich przypadku mięso to jedynie 70% diety. W 25% powinniśmy włączać do diety psa warzywa i owoce, a w 5% zboża. Produkty takie jak seler, marchew, cukinia, dynia, jabłka, gruszki i jagody spokojnie możemy ścierać lub gotować psu, a następnie mieszać z karmą suchą lub surowym mięsem.
Jest to odpowiednia dawka witamin i składników mineralnych potrzebnych naszemu psiakowi.

Mniej oczywiste zwierzęta domowe odżywiające się mięsem

Tutaj wspomnimy o jaszczurkach mięsożernych, które możemy hodować w domu, rybkach akwariowych oraz o diecie żółwi wodno-lądowych.

Zacznijmy od jaszczurek, gdyż w ich przypadku żywienie może być pewnym szokiem. Mając w domu tego gada, trzeba się przygotować na jego żywy pokarm w postaci świerszczy, pająków, larw i szarańczy. Owady te można kupić w większości sklepów zoologicznych. Najlepiej jednak przygotować się na ich krótką hodowlę – po zakupie dobrze nakarmić je przez jeden, dwa dni pokarmem bogatym w substancje odżywcze. Dzięki temu nasze jaszczurki otrzymają bardziej wartościowy pokarm.
Przy czym nie wszystkie jaszczurki możliwe do hodowli w domowych warunkach są mięsożerne. Istnieją gatunki roślinożerne, jednak ich domowa hodowla jest trudniejsza. Żywią się one specyficznymi roślinami, które są trudno dostępne i dość drogie w polskich sklepach zoologicznych.

W przypadku rybek również warto się przyjrzeć gatunkom jakie mamy w akwarium. Wśród popularnych rybek, przykładem drapieżnika jest bojownik. Ta piękna rybka jest w stanie upolować i zjeść inną rybkę w akwarium. Dlatego tworząc taki podwodny świat należy zwrócić uwagę na to, jakie gatunki możemy razem umieścić w akwarium.

W przypadku większości żółwi wodno-lądowych, które hodujemy w polskich domach odpowiednie żywienie to pół na pół. Pół pokarmu powinno być pokarmem żywym, a więc larwami, kijankami lub suszonymi krewetkami czy mniejszymi rybkami. Połowa zaś to rośliny akwariowe, niektóre zioła, owoce i warzywa.