Ulubione psy królowej Anglii

Ulubione psy królowej Anglii to przede wszystkim przeurocze Corgi, chociaż Elżbieta II hoduje również Spaniele i Labradory. Każdy z psów królowej został osobiście przez nią wyszkolony i wytresowany, królowa ma bowiem opinię wysokiej klasy szkoleniowca i ogromnego miłośnika psów.

Na tą chwilę, królowa Elżbieta posiada około dwudziestu pięciu psów w należącej do niej hodowli. Pośród tej gromady znajduje się pięć spanieli: Span, Oxo, Bisto, Flash oraz Spick.

Książe Filip, Labradory i kapelusze

Labradory przywiązały się bardzo do księcia Filipa, męża królowej. Imiona labradorów wzięły się z nazw samochodów i innej wielkiej pasji królowej – kapeluszy.

Poza spanielami i labradorami, w hodowli królowej znajdują się również biorące udział w regularnych polowaniach psy myśliwskie.

Gdy królowa udaje się na wypoczynek, zabiera ze sobą niemalże wszystkie zwierzęta do szkockiego zamku letniego znajdującego się w mieście Balmoral. Inna rezydencja królowej w Sandringham to miejsce stałego pobytu kilku czworonogów witających jej królewską mość ilekroć przekroczy ona próg posiadłości.

Warta zainteresowania jest suczka o imieniu Sherry – jest posłuszna do tego stopnia, że rozkazy królowej wykonuje nawet, jeśli jest oddalona od niej o kilometr.

Corgi, psie ziemniaczki na czterech łapkach

W przeciwieństwie do Labradorów i Spanieli, które królowa szkoliła do polowań i wykonywania poleceń – Corgi cieszyły się dużo większą swobodą i wolnością. Te niedużych rozmiarów urokliwe pieski wkradły się szczególnie mocno w łaski Elżbiety II – nie tylko umożliwiała im ona dostęp do królewskich apartamentów, ale także woziła je prywatnymi samochodami i zapewniała im służbę.

W pałacu królewskim można było spotkać aż czworo przedstawicieli tej rasy: Willow, Holly, Linnet i Monty. Ciekawostką jest to, że corgi królowej wywodziły się w prostej linii od suczki Susan – pierwszego królewskiego psa rasy Corgi.

Susan dostała królowa w dniu osiemnastych urodzin i traktowała ją jak najlepszą przyjaciółkę. Susan była nieodłączną częścią większości ważnych wydarzeń w życiu królowej – brała ona udział nawet w miesiącu miodowym na którym królowa przebywała ze swoim mężem, księciem Filipem.

W pałacu Buckingham rezydowały jeszcze trzy mieszańce Corgi, spowinowacone z Dachsundem księżniczki Małgorzaty – mieszańce Corgi i Jamnika określa się nazwą Dorgi.

Jak donoszą media, każdy z towarzyszących przez lata królowej corgi został pochowany na wzgórzu niedaleko zamku w Windsor. Każdy z nich miał przygotowany specjalny nagrobek z wyrytym imieniem, napisem „wierny towarzysz królowej” a także datą śmierci.