Terrier west white – jak właściwie się nazywa i skąd pochodzi?

West highland white terrier (bo tak brzmi właściwa nazwa psa terrier west white) pochodzi z pięknych, górzystych regionów Szkocji północnej. Został on wyhodowany w drugim pięćdziesięcioleciu XIX wieku.

Potocznie nazywa się go „westie”, jest to energiczna rasa, w której drzemie siła, osobowość i upór nieproporcjonalne do jego niewielkiego rozmiaru – nie każdy będzie odpowiednim właścicielem dla małego białego bandziorka.

Sylwetka typowego Westie

Westie, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, ma naprawdę solidną budowę – cechuje go krótki grzbiet, bardzo mocne lędźwie, krótka szyja i długi na nawet 15 centymetrów prosty (koniecznie!) ogon.

W kontraście do jego białej sierści stoją jego czarne oczka o przenikliwym spojrzeniu i mały nosek.

Sierść Westa składa się z dwóch warstw: pięciocentymetrowego twardego włosa okrywowego, a także miękkiego i gęstego podszerstka.

Według wzorca, psy tej rasy osiągają w kłębie od 25 do 30cm w przypadku samców i od 23 do 28cm w przypadku suczek, standardowo dorosły samiec waży między 7 a 10 kg, suczka zaś waży od 6 do 7kg. Pies występuje jedynie w kolorze białym!

Charakterny karzełek

Westie można uznać za najbardziej radosną i prospołeczną rasę spośród wszystkich ras należących do terierów szkockich. Przedstawicielem tej rasy był chociaż popularny z komiksów Rene Goscinnego pies Idefix należący do Obelixa z duetu Asterix & Obelix. Był to mały, bystry, pogodny i energiczny piesek, który był dosłownie wszędzie naraz i uwielbiał się bawić – Goscinny na łamach swoich komiksów idealnie oddał charakter rasy poprzez postać Idefixa.

Dużo zależy od konkretnego osobnika, bowiem każdy pies ma swój charakter, jedne będą kochać dzieci, inne będą prowadziłby bardziej samotniczy tryb życia. Wspólnym mianownikiem dla wszytkich westów jest jednak ogromna lojalność i przywiązanie do opiekuna.

Nie różniąc się zbytnio od innych terierów, Westie są dość uparte i trudno się je układa. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tresura Westie nigdy nie kończy się. Jest to rasa hałaśliwa, lubiąca dominować i zaczepiać inne psy.

By dowiedzieć się więcej o ewentualnym charakterze naszego psa, przyda się odwiedzić hodowcę i poznać więcej szczegółów, jak choćby charakter rodziców i dziadków.

Jest to istotne szczególnie dlatego, że socjalizacja tych ras nierzadko jest zaniedbywana przez hodowców, a to prowadzi do skutków ciągnących się za nami przez resztę psiego życia.