Charakterny, puchaty myśliwy

Wygląd psa może sprawić, że przez wzgląd na jego aparycję, wizualnie może kojarzyć się on z olbrzymich rozmiarów pluszowym misiem, pozory mogą jednak mylić – bardziej niż pluszowego misia, pies rasy chow chow może przypominać niedźwiedzia, świadczy o tym fakt, że wieki temu psy tej rasy towarzyszyły ludziom podczas polowań na wilki.

Duża ilość puszystej sierści to nie jedyna cecha rozpoznawcza tej rasy, odróżniająca ją od innych – chow chow mają niebieskie języki!

Jeśli rozważasz powiększenie swojej rodziny psa chow chow opis rasy może być kluczowy przy podejmowaniu odpowiedniej decyzji.

Chow chow opis rasy wygląd

Rasa chow chow porusza się na opuszkach swoich palców, ale ich tylne nogi są proste, przez co sprawiają wrażenie jakoby poruszały się przy użyciu szczudeł. Mają zakręcone lub proste ogony, które noszą na grzbiecie. Do lwów upodabnia je ich ponure spojrzenie w komplecie z gęstym i obfitym futrem.

Psy tej rasy mają gęstą, puszystą i dwuwarstwową sierść o jednolitym ubarwieniu. Występuje ona w aż pięciu wariantach kolorystycznych: czarnym, białym, kremowym, niebieskim i rudym.

Poza zewnętrzną aparycją, cechą rozpoznawalną dla tej rasy jest jej czarno-niebieski język, podniebienie i dziąsła. Duża ilość gęstej, puszystej sierści sprawia, że pies wydaje się być znacznie potężniejszy niż w rzeczywistości, przez co rasa sprawia wrażenie groźniejszej.

Zachowanie chow chow i jego charakter

Psy rasy chow chow świetnie spełniają się w roli stróżów – nie wokalizują nadmiernie, alarm podnoszą jedynie, gdy ich zdaniem coś może zagrażać bezpieczeństwu. Przyzwyczajony do typowej dla rasy „małomówności” właściciel może być pewny, że jeśli jego pies zacznie szczekać w środku nocy, to na pewno coś się dzieje.

Chow chow mają jedną bardzo ludzką cechę charakteru, jest to ich upór i niechęć do bycia zmuszanymi do czegokolwiek. Rasa ta nie jest stworzona do specjalnych, zaawansowanych szkoleń, choć podstawowe komendy nie powinny być zbytnim problemem.

Spacery i kontakt z opiekunem i jego rodziną to coś, co chow chow bardzo lubią. Są to psy kapryśne – lubią się bawić, ale na określonych przez siebie zasadach, w pasujących im warunkach. Sesje zabawy z tymi psami nie są za długie, natomiast o wysokiej intensywności.

Chow chow potrafią być zazdrosne o właściciela, nie przepadają za nachalnością i natarczywością. Z tego powodu kontakty psa z dziećmi powinny odbywać się przy zachowaniu maksymalnej ostrożności, pod stałym nadzorem gotowego do reakcji opiekuna.

Mimo aparycji, rasa chow chow nie za bardzo lubi się przytulać, nie lubi również wylewności w okazywaniu uczuć, jednakże, przywiązują się one do mieszkańców domu i kochają ich na swój sposób, całym psim sercem.