Kot to wspaniały domownik. Większość ras doskonale czuje się w pieleszach domowych i chętnie spędza czas w pobliżu człowieka. Również ludzie bardzo chętnie obserwują koty i korzystają z ich towarzystwa. Dlatego wciąż nie brakuje ludzi, którzy to właśnie kota wybierają na swojego domowego pupila.

Koty to wspaniałe i bardzo mądre zwierzęta. Są piękne, potrafią bardzo delikatnie się poruszać i są pełne gracji. Do tego potrafią być wspaniałymi towarzyszami, chętnie spędzając czas blisko ludzi i korzystając z naszego towarzystwa. Ponadto, są bardzo zabawnymi i przyjaznymi stworzeniami. Ale jaki będzie najlepszy kot do domu?

Rasy kotów różnią się od siebie w znacznym stopniu. Istnieją także takie rasy kotów, które są szczególnie łagodne i spokojne, przez co idealnie nadadzą się na domownika, także do niewielkiego mieszkania w bloku. Co więcej, dzięki temu, że są to bardzo czyste zwierzęta i potrafią bez najmniejszych problemów nauczyć się korzystania z kuwety, nie sprawiają najmniejszych problemów swoim opiekunom. To człowiek zwykle może zdecydować, czy jego kot ma być wyłącznie zwierzęciem domowym, czy wychodzącym. W zależności od tego, należy odpowiednio przygotować miejsce do jego życia, a także zabezpieczyć samo zwierzę.

Wiele osób mieszkających w blokach decyduje się na koty, które nie będą wychodziły na zewnątrz, ale pozostaną z nimi w mieszkaniach. Dlatego zabezpieczają okna, aby zwierzę nie wydostało się przez uchylone skrzydło okienne, ani też omyłkowo nie wyskoczyło, np. polując na ptaszka na parapecie. Jeśli mają do dyspozycji balkon, często decydują się na zamontowanie specjalnej siatki, aby zwierzę mogło wychodzić na balkon, ale z niego nie wypadło. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, zarówno dla kota, jak i jego opiekunów.

Jaki będzie najlepszy kot do domu?

Wśród spokojnych ras kotów, które lubią pieszczoty i ciągłe głaskanie są m.in. kot brytyjski krótkowłosy, ragdoll, kot birmański, kurylski bobtail, pers, maine coon. Wśród najpiękniejszych ras kotów są także: kot bengalski, rosyjski niebieski, sfinks, kot syjamski czy devon rex. Wybierając kota idealnego dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę czas, jaki możemy poświęcić zwierzęciu (w tym na pielęgnację), a także miejsce, jakim dysponujemy. Jeśli mamy małe mieszkanie, lepiej wybrać mniej aktywne zwierzątko. Jeśli zaś mamy możliwość zapewnić kotu odpowiednią przestrzeń, także większe i bardziej rozbrykane zwierzęta będą mogły zamieszkać z nami i nie sprawią przy tym większych problemów.