Pchły to bardzo nieprzyjemne stworzenia, które żywią się krwią, głównie zwierząt. Są bardzo trudną przypadłością, która może dotykać wielu różnych gatunków zwierząt, w tym również kur.

Szczególnie w letnie, ciepłe miesiące na skórze kur, ukryte pod piórami mogą bytować bardzo nieprzyjemne, maleńkie, czerwone roztocza. Są to pchły kurze, nazywane również ptaszyńcem. Jest to jeden z najbardziej uporczywych i groźnych dla zwierząt pasożytów. Zwalczanie ich może dodatkowo utrudniać fakt, że są w pełni odporne na niskie temperatury i brak pożywienia. Przez to mogą przeżyć bardzo długi czas z daleka od żywiciela, aby znów dać się we znaki, gdy tylko pojawi się ku temu okazja.

Pchły kurze zwalczanie – trudne, czy nie?

Po ataku tych pasożytów na ptaki może dojść do ich osłabienia. Młode osobniki mogą zginąć od toksycznej śliny kurzych pcheł, zaś dorosłe tracą na masie, stają się osowiałe, a do tego często są bardzo pokaleczone i mają powyrywane od drapania się pióra. Jeśli hodowca nie zareaguje na czas, może stracić sporą ilość osobników w swoim stadzie. Z tego względu, jeśli tylko zauważymy u swoich zwierząt objawy ptaszyńca bądź znajdziemy w kurniku te niewielkie robaczki, należy natychmiast podjąć działania.

Pchły kurze zwalczanie we własnym zakresie

Aby pozbyć się pcheł kurzych należy przede wszystkim wysprzątać cały kurnik. Usuwamy resztki ściółki, kurzych odchodów oraz paszy. Następnie, warto zastosować jakiś środek do dezynfekcji. Dostępne są płyny dezynfekcyjne, proszek do dezynfekcji na sucho, a także ozonatory, które wstawia się do kurnika, zamyka szczelnie i uruchamia. W tym czasie w kurniku nie może przebywać żaden człowiek ani zwierzę. Po zakończeniu pracy ozonatora należy bardzo dokładnie przewietrzyć kurnik. Zarażone ptaki powinny zostać odizolowane od pozostałych, a miejsce ich pobytu musi być codziennie sprzątane. Warto dać kurom możliwość brania kąpieli w ziemi okrzemkowej. Jest ona uważana za bardzo skuteczną metodę pozbywania się roztoczy ze skóry ptaków.

Podczas walki z ptaszyńcem warto podawać kurom witaminy, które je wzmocnią. Ptaszyniec żywiąc się krwią ptaków odbiera im wiele sił i istotnych dla ich życia składników mineralnych. Jeśli będziemy dostarczać je ptakom wraz z pożywieniem, ptaki szybciej powrócą do dobrego zdrowia i kondycji, zaś wszelkie problemy zdrowotne, jakie spowodowane były przez roztocza może udać się cofnąć. Z tego względu zadbajmy o ptaki, przez cały okres ich rekonwalescencji, a także obserwujmy, czy na ich skórze nie pojawiają się niewielkie, czerwone robaczki.