Jak myślisz ile mogą żyć naprawdę wiekowe zwierzęta? Kilkadziesiąt lat? Nieco ponad 100 lat? Może do 200 lat? Cóż, zaraz przekonasz się, że niektóre zwierzęta obecnie żyjące przeżyły jeszcze więcej. Oto najdłużej żyjące zwierzęta na świecie.

Małża geoduck

To wielkie słonowodne małże, które dożywają do 140 lat. Jednak najstarszy znaleziony osobnik miał 168 lat. Jest to największa zakopująca się małża na świecie.

Żółwie

Mówiąc o długowieczności nie można nie wspomnieć o żółwiach. Te lądowe gady mogą dożywać ponad 150 lat. Najstarszy obecnie żyjący żółw to Jonathan, który ma już 189 lat i nosi tytuł najstarszego żyjącego zwierzęcia lądowego.

Czerwony jeżowiec

Może żyć ponad 100 lat, jednak niektóre okazy dożywają do 200 lat. Żywią się wodorostami i tworzą grupy od 5 do 10 osobników. Można je spotkać w spokojnych miejscach o głębokości do 100 metrów.

Wal grenlandzki

Uznawany za najdłużej żyjącego ssaka, gdyż żyje ponad 200 lat. Jak wynika zaś z badań Australijskich naukowców, mogą żyć nawet 268 lat. Co ciekawe zwierzę to posiada największą paszcze ze wszystkich znanych zwierząt – jest to jedna trzecia długości jego ciała czyli 5 metrów długości, 4 metry wysokości i 2,5 metra szerokości.

Karpie koi

Jedna z najpopularniejszych słodkowodnych ryb ozdobnych na świecie. Średnio żyją 40 lat, jednak najstarszy znany osobnik karpia koi miał 230 lat. To jest prawie 6 razy dłużej od przeciętnego osobnika tej ryby.

Lamellibrachia luymesi

Długość życia tego przedstawiciela rodziny rurkoczułkowców to 170-250 lat. Żyją na głębokości do 1000 metrów w Oceanie Atlantyckim.

Rekin polarny

Rekiny polarne żyją w zimnych wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego. Jest to najstarszy znany kręgowiec na świecie – najstarszy zbadany rekin miał 392 lata, a jak ustalili naukowcy minimum ich życie naturalnie trwa 270 lat. Dodatkowo to jeden z największych rekinów – dorasta do 7 metrów i osiąga masę 1,4 tony.

Cyprina islandzka

Kolejna małża. Najstarsza wyłowiona małża tego gatunku miała 507 lat. Nazwano ją “Ming”, gdyż narodziła się w okresie, gdy w Chinach panowała właśnie dynastia Ming.

Gąbki szklane

Nie można dokładnie określić wieku tych stworzeń. Najwięcej szacowano jakieś 23 000 lat. Jednak część naukowców podaje do 15 0000 lat. Mimo to jest to zdecydowanie rekordzista w świecie zwierząt.