Narząd słuchu, lustro dla organizmu
Uszy psa to poniekąd zwierciadło całego ich organizmu. Jeśli psie zdrowie zaczyna się sypać, a nasz pupil zacznie chorować – najpewniej wszystko zacznie się od uszu. Choroby uszu psów to coś niesamowicie dla nich drażniącego i bolesnego, zwłaszcza, jeśli ich uszy nie wietrzą się należycie.
Gdy pies nagle zaczyna zachowywać się inaczej, często jest to sygnałem, że z jego zdrowiem coś dzieje się nie tak, jak powinno. Jeśli nasz czworonóg zaczyna intensywnie drapać uszy, kręci głową i przekrzywia ją, a także wydaje się być niespokojny – masz wszelkie podstawy do podejrzeń zapalenia uszu.
Zapalenie – prawie najczęstsze choroby uszu psów
Psie zapalenie ucha to żadne novum i nie jest to rzadkość, prawdę mówiąc, w wielu klinikach jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt psich pacjentów, zaniepokojeni nietypowym zachowaniem swoich milusińskich właściciele zgłaszają się do lekarzy weterynarii ze swoimi pieskami. Jest to zdecydowanie prawidłowa reakcja, ponieważ zapalenie uszu – zupełnie jak to u ludzi – jest uciążliwe i bardzo bolesne, dlatego niesamowicie istotne jest odpowiednio szybkie podjęcie leczenia – pozwoli to zatrzymać chorobę we wczesnym stadium, uniknąć długotrwałego i nieprzyjemnego leczenia, a także przyniesie psu ulgę.
Jak wyglądają objawy?
Gdy pies nie będzie dawał dotknąć swoich uszu, może to świadczyć o bólu i będzie to jeden z pierwszych objawów zapalenia ucha. Może to przejawiać się również w kręceniu głową, unikaniu kontaktu z właścicielem czy wręcz awersją do głaskania. Są to objawy alarmujące zwłaszcza wtedy, gdy nasz pies jest na co dzień towarzyski i zaczepny, ciągle dopomina się głaskania.
Do niepokojących objawów można zaliczyć także zaczerwienioną i obrzękniętą małżowinę, wypływającą z kanału słuchowego brązową wydzielinę, pojawianie się strupów wewnątrz uszu i drapanie się po nich.
Objawy zapalenia ucha pokazują się stopniowo – pies zaczyna od drapania uszu, przekrzywiania głowy i potrząsania nią, a gdy choroba rozwinie się bardziej, z dotkniętego chorobą ucha zaczyna wydobywać się wydzielina, w uchu pojawiają się strupy, a na małżowinie pojawia się obrzęk.
Czy mogę pomóc psu w domu?
Nie, niestety nie jesteś w stanie ulżyć swojemu czworonogowi w cierpieniu inaczej, niż zabierając go czym prędzej na wizytę do zaznajomionego gabinetu weterynaryjnego. Odpowiednio szybka reakcja jest tu kluczowa, ponieważ przegapienie pierwszych symptomów choroby może szybko doprowadzić do zaostrzenia się stanu zapalnego, a to bezpośrednio przełoży się na wydłużenie leczenia i możliwy dobór mocniejszych leków.
Najnowsze komentarze