Skąd wzięły się szczury?
Pomimo traktowania szczurów jako szkodników w pewnych kręgach, wciąż przybywają nowe szczurze hodowle na świecie, a także i w Polsce.
Szczury domowe które są nam znane w czasach dzisiejszych wywodzą się od szczurów wędrownych i śniadych – stworzenia te od setek lat towarzyszyły ludzkości. Populacja szczurów rozprzestrzeniała się wraz z człowiekiem i rozwijającym się stale rolnictwem, a w tym momencie, jedynym miejscem na świecie, w którym nie obserwuje się naturalnego występowania szczurów jest skuta lodem Antarktyka.
Szczury laboratoryjne, ich pierwsza odmiana o charakterystycznych czerwonych (uznawanych przez niektórych za złowieszcze) oczach i białej sierści, zostały wyhodowane w XX wieku, mimo iż badania na gryzoniach były powszechną praktyką już dużo wcześniej.
Dużo później zaobserwowano pojawienie się szczurów rasowych, nastąpiło to dopiero w latach 70 XX wieku, powstawały wtedy pierwsze zrzeszenia hodowców szczurów, a także kluby gromadzące sympatyków tych gryzoni. Na terenie Polski, od 2007 roku funkcjonuje Stowarzyszenie Hodowców Szczurów Rodowodowych.
Co jest dla szczurów charakterystyczne?
Szczury, to gryzonie intrygujące i niesamowicie interesujące. Ich wielkość to cecha, która odróżnia je przede wszystkim od innych gatunków gryzoni – szczur, w przeciwieństwie do polnej myszy, może urosnąć nawet do 30 centymetrów długości i ważyć około pół kilograma! Specyficzną cechą szczurów są ich długie ogony pozbawione włosia, u co dorodniejszych egzemplarzy długość ogona sięga nawet 20 centymetrów.
Szczury odmiany mają różne i zachodzą między nimi pewne różnice. Żyjące dziko szczury wędrowne są zazwyczaj czarne lub brązowe, ich umaszczenie to pierwszy czynnik, który pozwoli nam odróżnić je od szczurów ras udomowionych, których umaszczenie występuje w wielu wariantach na skutek odpowiednich działań hodowców.
Odmiany szczurów z którymi mamy dziś do czynienia odróżnia się w oparciu o pewne kryteria: długość i struktura sierści, kształt uszu oraz kolor oczu.
Szczury odmiany, jak je rozróżnić?
Wielobarwne umaszczenie to cecha, którą hodowcy szczurów rasowych uważają za szczególnie pożądaną, w chwili obecnej ciężko jest zliczyć wszystkie odmiany barwne, hodowcy zaś prześcigają się w pracami nad kolejnymi krzyżówkami.
Najpopularniejsze odmiany szczurzego umaszczenia to self (jednolita barwa sierści na całym ciele, zazwyczaj czarna, czekoladowa, beżowa lubi biała), marked (na sierści pojawiają się znaczenia układające się w rozmaite wzory), AOC (szczurek ma jednolite umaszczenie z wielobarwnymi włosami występującymi na ciele) i AOCP (Any Other Color Pattern – futerku szczura ma kilka kolorów, które układają się w jakiś wzór)
Poza tym, odmiany szczurów można wyróżnić patrząc na rodzaj ich sierści, kształt uszu a także kolor oczu.
Najnowsze komentarze