Beagle to psy, które plasują się zwykle gdzieś wśród najpopularniejszych psów na świecie. Jest to rasa dość powszechna, o przyjaznym usposobieniu i ciekawym wyglądzie. Jednak czy wiesz już wszystko o beagle?

Wygląd

Beagle to krępe psy średniej wielkości. Przeciętnie osiągają do 40 centymetrów w kłębie i wagę około 18 kilogramów. Ich krótkie nogi są wyjątkowo silne, więc nie można dać się pozorom. Są bowiem bardzo szybkie i niezwykle wytrzymałe.
Łeb beagla jest długi, z głęboko osadzonymi, delikatnie zaokrąglonymi uszami. To właśnie dzięki nim więcej osób się do nich przekonuje. Uszy bowiem nadają im niezwykle przyjaznego wyrazu.
Poza najpopularniejszym wątrobianym umaszczeniem, występują psy dwukolorowe ( brązowo-białe, czerwono-białe i żółto-białe), a także trójkolorowe – czarny z brązowym i białym.
Ich futro zawsze jest krótkie i proste w pielęgnacji.

Charakter

Beagle to dość charakterne pieski. Dokładnie wiedzą czego chcą, przy czym często jest to gonienie jakiejś zdobyczy – są to bowiem pierwotnie psy do polowań. Przez silny instynkt łowiecki, często mogą zlekceważyć polecenie właściciela i zacząć gonić coś, co uznają za zwierzynę łowną.
Dodatkowo są niezwykle sprytne, o czym często się zapomina przez ich niewinny wygląd. Dlatego w wychowaniu wymagają żelaznej ręki i niezwykłej sumienności właściciela. Te psy łatwo mogą wejść komuś na głowę, jeśli wcześniej nie da się do zrozumienia pieskowi, że to właściciel jest osobą, która wydaje polecenia.
Jednak spokojnie – beagle to pies po odpowiednim wychowaniu niezwykle wdzięczny jako pieski przyjaciel. Są bardzo towarzyskie i nie mają problemu z innymi psami. Dogadają się z psami większymi i starszymi, jak i mniejszymi i młodszymi. Zanim do tego dojdzie trzeba trochę pomóc wyznaczając pewne granice dla psów, gdyż beagle lubi zająć pozycję psa alfa, co nie jest najlepszym wyjściem. Po przyzwyczajeniu do w równych pozycji w “stadzie” i przewodniczącej funkcji właściciela nie powinno być problemów.
Cechą, która może wpłynąć znacząco na zdrowie beagle jest jego zachłanność w jedzeniu. Apetyt tych psów nie zna bowiem granic i jest w stanie zjeść to, czego byśmy się nie spodziewali, jak tabliczka czekolady. Trzeba więc pilnować ich diety oraz otoczenia, by nie zjadły czegoś szkodliwego dla nich.
Przy czym pilnowanie musi być sumienne, bo beagle to inteligentne psy, które nie zajmowane różnorodnymi rozrywkami, same sobie coś znajdą. Wymagają więc długich spacerów, różnych zabawek i zabaw stymulujących ich intelekt i zmysły łowieckie.
Jest więc to idealny energiczny towarzysz dla osób, które lubią ruch, aktywne spędzanie czasu i mają już doświadczenie w tresurze psa.

To nie wszystko o beagle, jednak ta wiedza pozwoli Ci już określić, czy na pewno jesteś gotów na takiego psa łowczego pod swoim dachem.