Cieczka – trudny czas

Cieczka u psa to nic przyjemnego. To okres trudny zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Suczka zachowuję się w tym czasie bardzo specyficznie. Jest drażliwa i ma inne objawy. To sytuacja niekomfortowa dla wszystkich domowników. To doskonały czas na okazywanie czułości i wsparcia zwierzakowi. Dzięki temu może poczuć się pewniej i bardziej bezpiecznie, co zmniejsza skutecznie ilość stresu.

Cieczka u suczki ile trwa i inne ważne aspekty

Cieczka u suczki ile trwa? Ruja trwa zazwyczaj około 21 dni. Suczka przechodzi ją zazwyczaj dwa razy w roku. Wówczas jej organizm wydziela feromony, które mają wabić i zachęcać samców do kopulacji. W odpowiedniej fazie cieczki samica jest bardzo pobudzona i chętne na kopulację w celu posiadania potomstwa. Kolejnym charakterystycznym objawem tego czasu jest pojawienie się krwi. Dotyczy ono oczywiście dróg rodnych zwierzaka.
Pierwsza ruja pojawia się między szóstym a dwunastym miesiącem życia samicy. Dojrzałość płciowa u małych ras zazwyczaj następuje szybciej niż u ras dużych. Tak więc suczki ras mniejszych przechodzą przez pierwszą ruje zwykle szybciej, niż suczka rasy dużej.
Okres ten można podzielić na poszczególne etapy:

  • Proestrus– trwa około tygodnia. W tym czasie z róg rodnych suczki wydostają się pojedyczne krople krwi, zwierzę oddaje mocz częściej, pije więcej wody a mniej je.
  • Estrus – ruja właściwa, podczas której ma miejsce owulacja. Trwa ona około dziewięciu dni.
  • Diestrus – to czas na podtrzymanie ciąży. Wówczas produkuje się progestron oraz ciałka żółte. Faza ta trwa zazwyczaj około 5 dni.

Podsumowanie

Suczka w okresie cieczki potrzebuje zrozumienia i szczególnej opieki. To bowiem niełatwy czas. Podczas spacerów warto udawać się w takie miejsca, które są rzadziej uczęszczane przez inne psy. Warto pamiętać o tym, iż czas cieczki to również czas znaczenia terenu. Należy więc przygotować się na plamy w różnych częściach domu czy mieszkania. W tym czasie warto rozpieszczać suczkę i wykazać się zrozumieniem. Suczki w tym szczególnym czasie bardziej dbają o zachowanie higieny, to może jednak nie wystarczyć. Na rynku dostępne są specjalne majtki, które mają za zadanie chronić. Czasami okazują się niezbędne, warto mieć je w zapasie. Można zakupić także preparaty, które neutralizują nieprzyjemne zapachy związane z wydzielanymi przez organizm suczki substancjami. To pomoże przetrwać ten trudny czas