Szpic miniaturowy czy Pomeranian?

Tak naprawdę są to dwie poprawne nazwy stosowane zamiennie dla przedstawicieli piesków tejże rasy.

Pomeranian to najmniejszy przedstawiciel szpiców, co do zasady, jest to pies wyjątkowo ciepły dla człowieka i nieagresywny. Ma on duże zapotrzebowanie na bliski kontakt z ludźmi, jest to pies do towarzystwa, obdarzony przez naturę wyjątkowo obfitą sierścią, dużymi ciemnymi oczami i – sprawiającym wrażenie wiecznie uśmiechniętego – spiczastym pyskiem. Szpic miniaturowy to energiczne stworzenie, które lubuje się w różnego rodzaju zabawach, potrafi on nieźle dokazywać swoim opiekunom.

Jeśli marzy Ci się by Twoim towarzyszem został szpic miniaturowy opis tej rasy będzie Ci pomocny podczas podejmowania decyzji, czy jest to odpowiedni piesek właśnie dla Ciebie.

Szpic miniaturowy opis rasy i jej usposobienie

Pomeraniany to drobne, przyjazne pieski o mocnym charakterze, wyglądam przypominają pomniejszoną wersję lisa. Ich sierść to warstwa okrywowa z długim, odsającym włosiem, a także gęsty podserstek. Odpowiednio zadbany szpic miniaturowy po wizycie u psiego fryzjera wyglądać może jak puszysta kuleczka. Miewa on różne umaszczenie, określane szczegółowo przez wzorzec rasy. Dorosłe osobniki mierzą od 18 do 30 cm, w zależności od odmiany i budowy. Waga w przypadku tej rasy nie powinna przekraczać 2 kilogramów w przypadku dorosłych psów i 2,5kg jeśli chodzi o suki.

Jest to rasa o wesołym usposobieniu i żywym temperamencie, niesamowicie ruchliwa, ciekawska i wszędobylska, zawsze chętna do zabawy. Typowy szpic mocno przywiązuje się do opiekuna, jest oddany i wrażliwy, źle znosi długotrwałą samotność (najchętniej nie opuszczałby swojego właściciela ani na chwilę!). Pomeranian to raczej życzliwy i serdeczny wobec wszystkich domowników czworonóg, jednakże ma on skłonności do wybierania jednego faworyta, na kolanach którego oddaje się zabawom i pieszczotom dużo chętniej, niż u pozostałych.

Nieufny krzykacz

Szpic miniaturowy to pies, który w stosunku do obcych zachowuje zasadę ograniczonego zaufania (a nawet ich braku), podchodzi więc niechętnie do tematu nawiązywania przyjaźni z nieznajomymi. Twoich gości podda najpierw dokładnej ocenie z dalszego dystansu, nim wyda swoje psie pozwolenie na skrócenie dystansu.

Jest to pies, którego postura nie przypomina raczej typowego psa stróżującego, jednakże jest on bardzo czujny i uważny, na pewno da Ci znać, gdy tylko usłyszy jakikolwiek szmer za drzwiami, który wyda mu się dziwny i podejrzany. Jako że jest to pies, który dość dużo wokalizuje, może nie być on ulubieńcem sąsiadów i swoją hałaśliwością przysporzyć Ci trochę kłopotów.