Nauczenie psa podstawowych komend jest bardzo ważne, gdyż może to znacząco ułatwić codzienność z psem. Przede wszystkim, osiągniemy pewne posłuszeństwo psa oraz to, że w określonych sytuacjach będzie wykonywał nasze polecenia. Ponadto, utworzymy dodatkową więź z psem, zadbamy o jego rozwój, a także zapewnimy dawkę rozrywki. Bardzo często nauka komend wpływa także na ogólne zachowanie psa, który staje się nieco grzeczniejszy i mniej rozrabia w domu.
Jak nauczyć psa komendy waruj i innych poleceń?
Przede wszystkim, nie możemy podchodzić do nauki zbyt poważnie. Pies musi kojarzyć ją pozytywnie, np. z zabawą, smaczkami, nagradzaniem i pochwałami od opiekuna. Dzięki temu chętniej będzie podejmować się nauki. Ponadto, pies powinien być rzeczywiście nagradzany, początkowo za każdym razem kiedy wykona poprawnie zadanie, później nieco rzadziej. W ten sposób zachęcimy psa jeszcze bardziej do wykonywania zadań i zwiększymy jego motywację do ćwiczeń. Jednak pamiętajmy, że nawet nauka w takiej formie może okazać się dla psa zbyt męcząca. Dlatego po kilku minutach szkolenia powinniśmy zmienić formę zadań, zrobić przerwę na zabawę albo po prostu dać psu chwilę wytchnienia, którą spędzi na węszeniu, leżeniu czy innych zajęciach.
Kiedy rozpocząć naukę komend?
Nie ma zbyt wczesnej pory na naukę. Kiedy i jak nauczyć psa komendy waruj? Jak najwcześniej, gdyż jest to jedna z podstawowych komend, jakie powinien znać pies, zaraz po komendzie „siad”, czy „zostaw” albo „zostań”. Jednocześnie, są to komendy, które mogą w codziennym życiu ze zwierzęciem bardzo się przydać. Bardzo często zdarza się, że musimy uspokoić psa, albo oczekujemy, że wypuści z psyka jakiś przedmiot, którego nie powinien mieć. Wówczas zastosowanie prostej komendy może sprawić, że psiak wykona polecenie, co np. uchroni go przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Z tego powodu nauka komend powinna rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej od razu, gdy tylko zwierzak zamieszka w naszym domu. Już wtedy jest odpowiedni czas na to, by pies rozpoczął naukę i ćwiczył posłuszeństwo.
Dlaczego warto ćwiczyć komendy?
Nie zapominajmy, że samo nauczenie komend nie wystarcza. Często konieczne jest, aby pies dodatkowo ćwiczył poznane już zadania. Dzięki temu nie zapomni ich, zawsze będzie wiedział co ma zrobić, a my w istotnych momentach będziemy wiedzieli, że nasz psiak bez trudu wykona komendę, jaką otrzymał. W przypadku wielu z nich może to być bardzo ważne i zapewni bezpieczeństwo psa. Dlatego warto je ćwiczyć jak najczęściej i zawsze nagradzać psa, gdy wykona swoje zadanie.
Najnowsze komentarze