Jeże to bardzo pożyteczne zwierzątka, które niestety w ostatnim czasie bywają niedoceniane. Jak się okazuje, nie są one szkodnikami, ale wspierają ekosystem, często zmniejszając populacje szkodników. Z tego powodu powinniśmy zadbać o nie.

Wiele osób sądzi, że jeże są szkodnikami. Szczególnie osoby posiadające ogrody sądzą, że jeże mogą zagrażać ich uprawom czy kwiatom. W rzeczywistości jednak, jeże to wspaniałe zwierzątka, które zmniejszają populacje ogrodowych szkodników i dbają o prawidłowy ekosystem ogrodów, parków czy skwerów. Z tego powodu powinno się dbać o te zwierzątka. W jaki sposób?

Jak dbać o jeże?

Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o miejsce do życia dla tych zwierząt. Jeśli wybrukujemy cały teren i usuniemy krzewy, wysokie trawy i drzewa, zabierzemy jeżom miejsce do życia i kryjówki. Będą wówczas narażone na wypadki, atak drapieżników, czy śmierć z głodu lub wychłodzenia. Dlatego też, powinno się pozostawiać niską roślinność w parkach czy ogrodach. Jesienią warto pozostawić kupkę liści, w której jeże będą mogły przezimować. Powinniśmy też wiedzieć, jeśli jeż w ogrodzie czym dokarmiać. Powinno się przygotować dla zwierzątka miseczkę z wodą, z której będzie mógł skorzystać w dowolnej chwili.

Jeż w ogrodzie czym dokarmiać?

Pokarm dla jeża powinien być dość miękki, aby zwierzę nie miało problemów ze zjedzeniem go. Doskonale sprawdzą się owoce, takie jak gruszki czy jabłka, ale również warzywa, jak ogórki. Młode osobniki mogą zjadać gotowane jajka czy mięso z kurczaka. Należy jednak zadbać o to, by jedzenie to było zawsze świeże. Aby dokarmiać jeże w naszych ogrodach możemy sięgnąć również po gotową karmę dla kota. Jest to świetny sposób, gdyż taka karma jest dobrze zbilansowana, dostarczy zwierzęciu sporo witamin i minerałów, a także składników odżywczych. Natomiast podawanie jej na spodeczku jest bardzo wygodne i nie stanowi problemu.

Dlaczego warto dbać o jeże?

Jeże to bardzo urocze i zupełnie niegroźne zwierzątka. Są zupełnie pozbawione agresji, a przez wiele lat ewolucji nie zmieniły się. Są bardzo urocze i pożyteczne. Jeśli napotkamy osłabionego jeża, który wydaje się być chory, warto udzielić mu pomocy. Dorosłemu osobnikowi może wystarczyć podanie wody i jedzenia. Jeśli jednak nie będzie chciał skorzystać z pomocy, warto zadzwonić po fachową pomoc. Jeśli natomiast znajdziemy porzuconego malutkiego jeżyka, należy bezzwłocznie wezwać pomoc, bowiem zwierzątko takie wymaga profesjonalnej i stałej opieki, aby wkrótce mogło silne i zdrowe powrócić do swojego naturalnego środowiska.