Koty to wspaniałe zwierzęta, które mieszkają w naszych domach już od wielu lat. Wśród osób, którzy mają koty nie brakuje takich, którzy pozwalają na wyjścia swoim kotom, a to może zakończyć się np. zajściem w ciążę przez kotkę. Jest to dość częste, zwłaszcza, że okres rui u kotek nie zawsze jest zauważany przez opiekunów.

Jeśli już dojdzie do tego, że nasza kotka będzie spodziewać się potomstwa, musimy zrobić wszystko, aby pomóc zwierzęciu. Najważniejszy jest okres samego porodu oraz odchowu kociąt. W czasie ciąży kotka powinna poradzić sobie bez naszej pomocy, jednak moment porodu nie będzie już łatwym przeżyciem dla zwierzęcia. Przede wszystkim, należy przygotować spokojne miejsce, w którym kotka będzie mogła urodzić. W tym celu może przydać się spokojne miejsce, czyste posłanie oraz przestrzeń odgrodzona od reszty miejsc.

Oczywiście, powinniśmy wiedzieć jakie są objawy porodu u kotki. jednak odpowiednie miejsce musimy przygotować już około tydzień – dwa tygodnie przed przewidywanym porodem. Wykorzystać możemy do tego legowisko kota bądź kartonowe pudełko, które później będziemy mogli po prostu wyrzucić. Wewnątrz miejsca do rodzenia warto ułożyć stare, ale czyste ręczniki, podkłady jednorazowe lub inny, czysty materiał. Kotka może spokojnie wypoczywać w tym miejscu, jeszcze przed przyjściem na świat jej maluszków.

Jeśli kotka zacznie być niespokojna, wić gniazdo i przy tym może także miauczeć lub dyszeć – będzie to oznaczało, że nadszedł już czas. Pozostawmy kotce wyłącznie świeżą wodę, aby miała do niej dostęp przez cały czas, w pobliżu kuwetę i obserwujmy kotkę nadal. Jeśli zauważymy wypływającą z dróg rodnych kotki wydzielinę, to znak, że w ciągu godziny przyjdą na świat pierwsze kocięta. To pierwsze objawy porodu u kotki, które będziemy w stanie zauważyć. Musimy być jednak na to przygotowani.

Kiedy już rozpocznie się poród, należy bacznie obserwować zwierzę. W przypadku, gdy jakieś kociątko zablokuje się w drogach rodnych będziemy zmuszeni zadzwonić po pomoc. Warto już wcześniej przygotować numer do weterynarza, który udzieli pomocy rodzącej kotce bez względu na porę. Same objawy porodu u kotki nie są powodem do tego, by wzywać pomoc, o ile nie ustaliliśmy tego wcześniej z lekarzem weterynarii. Najczęściej koty są w stanie poradzić sobie bez pomocy człowieka, jednak może okazać się, że będzie inaczej. Zadbajmy więc o swoje zwierzę i jego przyszłe maleństwa, aby zapewnić im spokój i ciszę, a kiedy maluszki już przyjdą na świat, otoczmy je opieką.