Akwarystyka to wspaniałe hobby, które wycisza, uszczęśliwia i daje wiele radości. Zadbane i doskonale zaaranżowane akwarium może okazać się także wspaniałą ozdobą wnętrza. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa ludzi zainteresowanych rybkami, którzy chcą założyć własne akwarium.

Wśród popularnych rybek akwariowych nie brakuje tych, które zna prawdopodobnie każdy z nas. Molinezje, gupiki, czy glonojady to jedne z najpopularniejszych rybek, które rozpozna nawet wiele osób, które nigdy nie posiadały własnego akwarium. Jednak obecnie możemy wybierać spośród setek innych, mniej znanych, ale wyjątkowo pięknych gatunków ryb akwariowych, które zachwycą nas. Wśród nich nie brakuje rybek, które odżywiają się głównie pokarmem mięsnym. Nie brakuje jednak takich, które są zdecydowanie roślinożernymi rybami.

Popularne rybki akwariowe roślinożerne to przede wszystkim mieczyki i molinezje. Ponadto, ciekawe i łatwo dostępne rybki akwariowe roślinożerne to otoski, grubowarg syjamski nazywany potocznie kosiarką, czy choćby przylga siatkowana. Dodatkowo, gupiki uważane są za doskonałe zwierzęta odżywiające się również glonami. Jeśli więc zależy nam na pięknej obsadzie akwarium, w którym rybki będą spożywać również rośliny, możemy wybierać m.in. z wcześniej wspomnianych gatunków.

Wśród pięknych rybek, które warto rozważyć są również neony, danio, razbory, czy bystrzyki. Są to bardzo urocze gatunki rybek, które chętnie pływają w wielogatunkowych, towarzyskich akwariach. W przypadku wielu innych rybek rozsądniej jest postawić na jeden gatunek ryb, aby zapobiec nieprzyjemnym starciom, czy zjadaniu się rybek nawzajem. Natomiast w przypadku powyższych gatunków raczej nie zdarzają się takie sytuacje, a przy odpowiednich warunkach życia rybek, odpowiedniej przestrzeni do pływania i chowania się, a także regularnym odżywianiu, nasze rybki raczej nie będą zwalczać się pomiędzy sobą, ale w zgodzie stworzą wspaniały ekosystem.

Nie brakuje osób, które zdecydowanie chętniej zakładają akwaria wielogatunkowe. Różnorodność odmian, zachowań i kolorów poruszających się rybek to prawdziwa radość. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które chętnie korzystają z takich właśnie możliwości. Jeśli dodatkowo odpowiednio dobierzemy roślinność czy inne dodatki, jak korzenie, kamienie czy ozdoby, na pewno stworzymy wspaniałe akwarium, w którym każdy gatunek będzie czuł się doskonale. Tym samym zdołamy stworzyć piękną ozdobę swojego domu, której obserwowanie będzie pochłaniało nas bez końca.