Zachowania szynszyli i ich usposobienie
Szynszyle domowe to pochodzące z Afryki, przyjazne i miło usposobione zwierzę, często występujące jako pupil domowy. Hodowla szynszyli jest stosunkowo łatwa i raczej nie należy spodziewać się wielu problemów.
Swą popularność szynszyle zawdzięczają nie tylko swojej uroczej aparycji i miłemu w dotyku, gęstemu futerku. Hodowcy często cenią sobie sam charakter tych zwierząt. Są one bez dwóch zdań żywiołowe i przyjazne. Szynszyle zamieszkujące nasze domy cechują się sporą dozą niezależności, nie są to zwierzęta uwielbiające noszenie na rękach, choć obcowanie z nimi to dla właściciela duża przyjemność.
Zachowania szynszyli można opisać jako radosne i psotne. Te szare lub białe gryzonie żyją ze sobą raczej dobrze, a ich wspólne gry i zabawy to nie lada widowisko! Są żwawe, lubią robić psikusy – zdarza się, że szynszyla domowa psoci w klatce i dokucza swoim współlokatorom lub urozmaica sobie czas różnoraką aktywnością. Obserwowanie zachowań szynszyli domowych to dla wielu właścicieli wielogodzinne, pasjonujące seanse.
Gdy mówi się o charakterze szynszyli, należy wspomnieć, iż są one bardzo inteligentne i łagodne, widać to w ich codziennym zachowaniu. Swą bystrość przejawiają poprzez szybkie opanowywanie czynności skutkujących otrzymaniem jedzenia. Szynszyla potrafi dopasować swoje zachowanie do wymagań właściciela, z drugiej strony – nie jest on zbyt łatwym w szkoleniu zwierzęciem. Wynika to głównie z jego uporu i niezależności.
Jak długo żyją szynszyle domowe?
By być szczerym, trzeba powiedzieć że jest to kwestia zależna bezpośrednio od trybu życia prowadzonego przez naszego szynszyla, a także jego diety. W środowisku naturalnym szynszyle przeżywają niecałe pięć lat, chociaż doświadczony hodowca może znacznie wydłużyć życie swojego pupila.
Średnia długość szynszyli mieszkających w naszych domach to około dziesięciu lat, chociaż jeśli zadbamy odpowiednio o dietę i sposób w jaki odżywia się nasz gryzoń, może on przeżyć znacznie więcej – w idealnych warunkach udaje się przedłużyć życie gryzonia do dwudziestu lat!
Mówiąc o szynszylach w kontekście długości ich życia, trzeba niestety wspomnieć o ich najczęstszych problemach zdrowotnych. Najczęstsze problemy szynszyli z którymi borykają się hodowcy to cukrzyca, która wynika z nieodpowiedniej diety, a także nieżyt nosa, problemy z żołądkiem czy choćby zapalenie spojówek.
Charakterna kuleczka
Wiesz już jak zachowują się szynszyle i jakimi cechami charakteru się odznaczają. Wiesz także, że przygarnięcie szynszyla wiąże się z zarezerwowaniem dla niego najbliższych dziesięciu, a – jeśli będziesz wyjątkowo dobrze dbał o wierzę – nawet dwudziestu lat! Pamiętaj, że opieka nad żywym zwierzęciem to duża odpowiedzialność, która wymaga od Ciebie sumienności.
Najnowsze komentarze