Rośliny które odstraszają koty[ – kilka przykładów na redukcję szkód ogrodowych

Rośliny które odstraszają koty to często stosowany sposób na pozbycie się niechcianych w ogrodzie, niemile widzianych miauczących intruzów. Jeśli każdorazowa wizyta w ogrodzie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem kocich odchodów, a grządki stale sa rozkopane – możesz posadzić w swoim ogrodzie rośliny, za którymi nie przepadają koty. Nie ma co prawda zbyt wielu takich roślin, ale dzięki nim koty będą omijać Twój ogród szerokim łukiem.

Częste nawiedzanie naszych ogrodów przez koty wiąże się z pozostawianiem przez nie śmierdzących odchodów, niszczeniem roślin i rozkopywaniem grządek. By ograniczyć ich wizyty w ogrodzie, zdesperowani ogrodnicy chwytają się różnych metod, w tym nawet stosują niekiedy odstraszające koty chemikalia. Zakładając jednak, że dbamy o środowisko, lepiej zastosować naturalną metodę bezpieczną dla wszystkich i posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają koty.

Przed podaniem kilku propozycji, trzeba najpierw zaznaczyć, że skuteczność tych roślin nie jest stuprocentowa i wygląda różnie, w zależności od upodobań kota – bywają one bardzo zróżnicowane i nie ma gwarancji, że ta sama roślina zadziała identycznie na dwa różne koty. Na całe szczęście, roślin do wyboru jest kilka, więc w pacyfistycznej walce z kocimi intruzami nie jesteśmy bez szans.

Bodziszek bałkański (Geranium macrorrhizum)

Nazywany również bodziszkiem korzeniastym, bodziszek lekarski jest to kępiasta, niska bylina bujnie wzrastająca. Kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, ma kolory różu i czerwieni. Cały sezon wegetacyjny można podziwiać jego pokryte włoskami jasnozielone liście, które po potarciu i odpowiednio nasłonecznione emitują aromatyczny zapach, który to właśnie najprawdopodobniej nie odpowiada kotom.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Jest to roślina bardzo ceniona przez zielarzy. Wytwarza kwiaty o fioletowej barwie i jest zalecana jako środek do walki z różnymi typowymi dla ogrodu problemami, jak na przykład komarami i kleszczami – ta roślina odstrasza je.

Olejek lawendowy stosuje się również jako jeden ze składników w preparatach odstraszających koty, psy i krety. Koty nie przepadają za lawendą, co więcej, niechętnie również przechodzą nad barierami z niej utworzonymi – obsadzenie pozostałych roślin lawendą może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy, by dostawały się do nich koty.

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)

Jest to bylina osiągająca do około 50 cm wysokości, cenią ją sobie posiadacze ogródków ziołowych. Pędy ruty zwyczajnej pokryte są pierzastymi, sinozielonymi liśćmi, a w maju można spodziewać się niedużych, żółtozielonych kwiatów. Roślina pachnie przyjemnie, ale w kontakcie ze skórą, jej sok i olejki eteryczne mogą wywoływać uczulenie. Również koty nie przepadają za nimi. Ruta powinna być dobrze nasłoneczniona, w lekkiej, przepuszczalnej glebie.