Woliera ogrodowa dla papug – namiastka życia na łonie natury

Jeśli parasz się hodowlą ptaków egzotycznych, zapewne wiesz, jak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków bytu. Gotowe woliery, które możesz znaleźć na rynku, to nic innego jak odpowiednio większe metalowe klatki, które nie są dla ptaków źródłem zbytniej swobody, nie dostarczą im wystarczającej ilości ruchu i mogą nie sprawdzić się w ogrodzie.
Właśnie z tego powodu coraz większa ilość hodowców decyduje się na samodzielne wybudowanie woliery na terenie swojego ogrodu, tak, by hodowane ptactwo mogło przebywać bezpiecznie na świeżym powietrzu.

Czym dokładniej jest woliera ogrodowa dla papug?

Woliery to specjalnie wydzielone przestrzenie lub pomieszczenia, zaaranżowane odpowiednio do ptasich potrzeb tak, by były one w stanie przebywać w warunkach możliwie najbliższych środowisku naturalnemu – ptaki mają dostęp do świeżego powietrza, liczne akcesoria imitujące naturalny habitat (drążki, wiszące sznurki, drabinki czy nawet specjalne „kąpieliska”). Różnica między wolierą a zwykłą klatką polega przede wszystkim na wielkości umożliwiającej ptakom swobodne latanie. Nie ma uniwersalnego rozmiaru woliery, jej wielkość powinno się uzależniać od liczebności i gatunku jej potencjalnych domowników.

Jak prawidłowo zabrać się za budowanie woliery?

Zacznij od prawidłowego zaprojektowania woliery. Odpowiednio wcześniej zaplanuj jej wygląd, ustawienie, wielkość i rozmieszczenie potencjalnych schronień. Odpowiedni plan w połączeniu z doborem materiałów to podstawa przy pracy nad wolierą. Jeśli nie masz własnego pomysłu, z pomocą przyjdą Ci różnego rodzaju fora tematyczne dla miłośników ptaków bądź specjalne hobbystyczne grupy na facebooku.

Zewnętrzna woliera powinna być zbudowana przy jednostronnym wsparciu o którąś ze ścian budynku, bądź opierając się o własny szkielet.
By zbudować podstawę, zaopatrz się w kątowniki – umożliwią Ci one stworzenie zarysu konstrukcji. Przyczepisz do nich resztę elementów, które przeznaczysz na ściany woliery.

Co będzie mi potrzebne? Jakie narzędzia i materiały?

Przede wszystkim, wyposaż się w czas, dużą cierpliwość i odpowiednio przygotowany przez siebie projekt. By zbudować wolierę wystarczą Ci podstawowe narzędzia.

Upewnij się, że na Twoim wyposażeniu znajdują się:

Materiał, z którego zrobisz podłoże
• służące do budowy ścian woliery kawałki drewna, pleksi, blachy
• specjalna siatka na woliery
• kątowniki
• wiertarka
• materiały do mocowania