Jak zrobić tor przeszkód dla psa by był on interesujący i dobrze wpływał na jego zdrowie?

Ogród to wielkie dobrodziejstwo dla ludzi posiadających psy oraz głównych zainteresowanych, czyli właśnie samych czworonogów. Są one w stanie spędzać czas w ogrodach nie będąc przy tym ograniczone smyczą czy żadną uprzężą – to właśnie w ogrodzie można najlepiej pobawić się z psem i wytresować go.

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem zwierząt, możesz zainteresować się jak zrobić to przeszkód dla psa w ogrodzie. Poniżej dowiesz się nieco o tym, czym jest tor agility i jak zrobić tor przeszkód dla psa.

Czym jest tor agility i agility samo w sobie?

Agility to psia dyscyplina sportu, polega na pokonywaniu przez niego różnego rodzaju przeszkód i zaliczaniu stref, w czym towarzyszą zwierzęciu komendy i wskazówki wydawane przez właściciela. Pies w konkretnej kolejności zalicza kolejne przeszkody, nie znając jej wcześniej, dlatego istotne jest umiejętne pokierowanie czworonoga. Agility to zatem wyborna zabawa nie tylko dla samego zwierzęcia, jego właściciel również będzie czerpał z tego przyjemność. Ta forma rekreacji wymaga dobrej komunikacji i ścisłej współpracy między człowiekiem a psem, pupil musi być nauczony dyscypliny i posłuszny.

Biorąc pod uwagę różnorodność ras oraz różną wielkość zwierząt, konkurencje prowadzi się w trzech kategoriach wzrostu i czterech klasach trudności. Dodatkiem jest klasa open, w której mogą zmagać się wszystkie psy.

Na torze agility mogą się znaleźć różnego rodzaju przeszkody takie jak huśtawka, tunel miękki i sztywny, hopka, palisada, opona, kładka, slalom a także skok w dal. Każda konstrukcja musi być dopasowana rozmiarem do wielkości psa biorącego udział w konkurencji.

Większość przeszkód tego typu można wykonać samodzielnie, ich konstrukcja nie jest bowiem zbyt zaawansowana – istotne jest pamiętanie o tym, że by przeszkoda nie zraniła zwierzęcia – nie może ona posiadać ostrych krawędzi ani innych wad.

Jak wykonać slalom i koło – dwie przeszkody z zawodów agility?

Jeśli wielkość naszego ogrodu pozwala na swobodne umieszczenie przeszkód w wygodnej psu odległości, możemy wykonać kilka z nich przy użyciu własnych rąk.

Tor nie musi odzwierciedlać profesjonalnego toru w skali 1:1, ponieważ w domowych warunkach wystarczy zaledwie kilka przeszkód, by uczyć naszego psa nowych umiejętności i rozwijać jego inteligencje.

Slalom – na konkursie składa się on zazwyczaj z 8 do 12 tyczek o długości około 120cm, ustawionych w odległości po 60cm od siebie. Jest to zdecydowanie najprostsza konstrukcyjnie przeszkoda, którą możesz zorganizować dla swojego psa – zbierz jedynie kilka kijów czy gałęzi i powbijaj je w ziemię zachowując odpowiedni dystans między kolejnymi „pachołkami”. Jeśli chcesz, możesz zastąpić kije czymś trwalszym – metalowe i bambusowe tyczki również powinny się tu sprawdzić.

Koło – jest to kolejny przypadek łatwej do skonstruowania przeszkody. Jedyne co nam potrzeba, to dwa drążki i hula hop, który będzie między nimi przymocowany przy użyciu łańcuchów bądź liny. Można stworzyć metalowy stelaż, w którym dwie równoległe tyczki połączą się u góry z trzecią, a u dołu będą opierać się o prostopadle mocowane stojaki.