Wprowadzając pod swój dach zwierzę, musimy się liczyć z tym, że wiąże się to z przyjemnościami, ale i obowiązkami. Pupilowi musimy zapewnić nie tylko pokarm i miejsce do snu, lecz również stale monitorować jego zdrowie. W przypadku naszych czworonożnych przyjaciół zmysł wzroku odgrywa dużą rolę, co przekłada się na konieczność zwracania uwagi na psie oczy.
Głównym zmysłem orientacji dla psów w życiu codziennym jest węch. Mimo to nie można bagatelizować czy pomijać zmysłu wzroku w kontekście stanu zdrowia i kondycji fizycznej naszego pupila. Sam narząd wzroku jest w końcu niezwykle skomplikowany i jednocześnie szalenie wrażliwy na czynniki zewnętrzne.
Problemy psa z narządem wzroku
Z tego też powodu mogące mieć miejsce problemy w tej materii są w stanie wywołać nie tylko dyskomfort, lecz również i ból u psa. Mogące pojawić się zaczerwienione oko u psa lub inne z przedstawionych poniżej objawów, muszą być dla nas jasnym sygnałem do kontaktu z lekarzem weterynarii. Bez względu na wiek naszego psa zaczerwienione oczy nie są dobrym objawem. Zaleca się oprócz samej konsultacji ze specjalistą wpłynąć też pozytywnie na dietę i witaminy dostarczane zwierzęciu. Taki ruch pozwoli polepszyć samopoczucie zwierzaka, a do tego poprawić jego ogólną odporność i poprawić samopoczucie.
Z reguły pojawiające się ropienie oczu psa to znak, że ma miejsce jakaś choroba infekcyjna, która objęła spojówkę bądź też rogówkę oka. W takiej sytuacji dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, a ten nieleczony prowadzi właśnie do zaczerwienionych oczu. Zaczerwienione oko u psa powinno być dla właściciela czworonoga znakiem ostrzegawczym. Z reguły dochodzi do tego właśnie na skutek infekcji bądź jakiegoś urazu.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić:
– częste mrużenie oczu przez psa,
– problemy ze wzrokiem,
– przekrwione oczy,
– nietypowa barwa wydzieliny z oka,
– nerwowość i częste dotykanie oczu.
Działania profilaktyczne
Każdy z wymienionych tu objawów oznacza, że powinniśmy niezwłocznie zgłosić się z psem do weterynarza. Zaniedbując lub bagatelizując niniejszy problem, narażamy zwierzę na znacznie większe komplikacje. Dlatego też niezwykle istotna jest tu profilaktyka. Do tego rodzaju działań zaliczyć można przykładowo stosowanie specjalnych płatków oczyszczających, które pozwolą zadbać o higienę oczu. Ich delikatna formuła sprzyja eliminację najróżniejszych zanieczyszczeń w obrębie narządu wzroku bez podrażniania go.
Na koniec warto zapamiętać sobie, aby samodzielnie nie podejmować działań takich, jak np. aplikacja kropli do oczu swojemu zwierzęciu. Przy zauważeniu anomalii lepiej poradzić się specjalisty, który na pewno pomoże naszemu psu.
Najnowsze komentarze