Nos należy niewątpliwie do kluczowych narządów poznawczych u psów. Tym samym już od najmłodszych lat naszego pupila powinniśmy o niego dbać. W końcu nie tylko u ludzi katar to nie choroba, a objaw często poważnych przypadłości. Zatem z niniejszego dowiemy się nie tylko jak rozpoznawać katar u szczeniaka , ale również, w jaki sposób z nim sobie radzić. Zapraszamy do lektury!

Psi katar – przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków katar u psa wynika z podrażnienia śluzówki nosa na skutek najróżniejszych zewnętrznych czynników. Przykładowo zdenerwowanie bądź podekscytowanie u psa może spowodować wodnisty śluz kapiący z nosa. To raczej nie jest powodem do niepokoju. Pamiętajmy jednak, że wydzieliny z nosa utrzymujące się przez parę godzin mogą już być oznaką jakiejś infekcji. W przypadku szczeniaków powinniśmy odczekać maksymalnie dwa dni i wówczas trzeba zgłosić się do weterynarza. Nie podjęcie żadnych działań może doprowadzić do powikłań czy wręcz śmierci naszego pupila.

Katar u szczeniaka – rodzaje

– cieknący mocno wodnisty katar to zazwyczaj objaw silnych emocji zdenerwowania bądź podekscytowania. Z reguły powinien ustąpić w czasie odpoczynku i wówczas nie ma powodów do niepokoju.
– jasny lub przeźroczysty katar o mniej płynnej konsystencji jest często symptomem infekcji wirusowej bądź też na tle alergicznym. Jest to tzw. katar sienny.
– gęsty i do tego zabarwiony krwią katar z jednej z dziurek może wynikać z niedrożności nosa, chociażby na skutek obecności ciała obcego. Wówczas konieczna jest niezwłoczna wizyta u weterynarza.
– ropna wydzielina z nosa o brzydkim zapachu to ewentualne problemy z zębami.

W jaki sposób postępować z psem mającym katar?

Chcąc pozbyć się kataru u młodego szczeniaka, należy przede wszystkim zbadać źródło problemu. Przy katarze bakteryjnym, ropnym lub infekcji zalecane są odpowiednie antybiotyki. Tym samym niezbędne są odpowiednie badania, które pozwolą dobrać właściwy preparat. Przy braku ropnej wydzieliny mamy do czynienia z katarem na tle wirusowym. W takim przypadku wskazane są środki stymulujące układ immunologiczny. Natomiast na katar sienny idealnym wyborem będą leki antyalergiczne.

W jaki sposób unikać psiego ataru?

Kluczową sprawą jest niedopuszczanie do przeziębienia. Do tego dbałość o regularne szczepienia i prawidłowe odżywianie to w zasadzie podstawy. Mając małego psa na czas zimy i jesieni nie zapomnijmy o odpowiednim stroju. Przy krótkiej sierści i wrażliwym jeszcze młodym organizmie unikniemy wielu problemów. Stąd też choć sam katar może nie jest groźny to niepodjęcie żadnych działań w celu jego zwalczenia, może już rodzić określone problemy.