Opieka weterynaryjna

Opieka nad psem nie jest łatwa. To bowiem wiele czynności, które trzeba wykonać, aby pies był zdrowy i bezpieczny. Posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale także dużo obowiązków. Jednym z nich jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej i regularnej opieki weterynaryjnej. Dzięki niej można mieć kontrolę nad tym, czy zwierzak jest zdrowy, a w razie nieprawidłowości, podjąć odpowiednie leczenie. Co jedna robić, gdy pies cierpi? Jakie kroki podjąć, gdy pupil ma gorączkę? Podpowiadamy.

Co zrobić gdy pies ma gorączkę

Podczas opieki nad psem, trzeba go obserwować. Mogą bowiem zdarzać się sytuacje, które dla zwierzaka są nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne. Co zrobić gdy pies ma gorączkę? Warto na początku wiedzieć, iż prawidłowa temperatura u psów wynosi od 37, 5 do 39 stopni Celsjusza. Suczki w ciąży, małe rasy i młode pieski mogą mieć nieco wyższą temperaturę. Jeśli jest ona podwyższona, oznacza najprawdopodobniej gorączkę albo przegrzanie organizmu.
Przyczyną gorączki mogą być uszkodzenia nerek, mięśnia sercowego albo zaburzenia funkcjonowania mięśni czy układu pokarmowego. Przyczyny mogą więc być różne. Gorączka u psa przynosi określone objawy. Wśród nich można wymienić:

  • niechęć do jedzenia,
  • pogorszone samopoczucie,
  • niechęć do zabawy,
  • osowiałość,
  • odwodnienie.

Taka sytuacja jest nie tylko bardzo niekomfortowa dla pupila, ale może również okazać się niebezpieczna. Warto posiadać w domu termometr, aby w razie podejrzeń zmierzyć psu temperaturę. Należy robić to w odbycie zwierzaka. Jeśli pies ma gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Warto pamiętać o tym, iż samodzielne podawanie pupilowi leków przeciwgorączkowych może mu zaszkodzić. Z pewnością nie warto więc tego robić.

Podsumowanie

Jeśli zwierzak zachowuje się nieswojo, może mieć gorączkę. W takich przypadkach warto mieć w domu termometr, dzięki któremu można zmierzyć temperaturę. Robi się to poprzez umieszczenie przyrządu w odbycie psa. Jeśli okaże się, iż pies ma gorączkę, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Nie warto podawać psu leków na własną rękę, ponieważ może to skończyć się źle. Jedynie konsultacja z lekarzem weterynarii jest wówczas odpowiednim wyjściem. To właśnie lekarz dzięki swojej wiedzy dobierze odpowiednie środki, które pomogą psu i zbiją gorączkę. Wizyta jest konieczna, aby ustalić, dlaczego w ogóle gorączka się pojawiła. Być może pies jest chory i potrzebuje profesjonalnego leczenia