Niebezpieczne psy

Istnieją takie rasy psów, które określane są jako niebezpieczne i agresywne. Atakują, łatwo je zdenerwować i sprowokować, ale niesamowicie trudno powstrzymać. Co stoi za takim zachowaniem? Czy faktycznie niektóre rasy psów są bardziej agresywne niż inne? A może to człowiek i wychowanie psa jest tutaj winą? O tego rodzaju tematach przeczytasz w dalszych fragmentach niniejszego artykułu.

Doberman atakuje

Często można usłyszeć, iż doberman atakuje, jakaś inna rasa psa właśnie pogryzła dziecko, owczarek niemiecki zaatakował. Wiele ras psów nazywanych jest jako bardziej agresywne, które nie potrzebują wiele, aby zaatakować inne zwierzę albo człowieka. Czy jednak są one agresywne same z siebie? Wielu ekspertów uważa, że nie. Każdego psa należy wychować i tresować odpowiednio, poświęcać mu dużo czasu, aby pies był zadowolony i słuchał komend, które wydaje jego właściciel.
Niektóre rasy psów potrzebują prawdziwego autorytetu. Nie każdy poradzi sobie na przykład z odpowiednim wychowaniem dobermana, czy psa innej rasy, która uważana jest za agresywną. Jeśli ktoś nie ma czasu, wiedzy oraz odpowiednich umiejętności, pies nie będzie odpowiednio wytresowany. A to właśnie oznacza, iż faktycznie może być bardziej agresywny i atakować inne zwierzęta oraz ludzi. A co robić, gdy pies zaatakuje? O tym w kolejnym fragmentach tego artykułu.

Co robić, gdy pies atakuje?

Zestresowany pies, może być agresywny. Co może go stresować? Najczęściej ból albo choroba, głód lub pragnienie, przemoc, zbyt dużo zabawy, nagła zmiana. Warto pamiętać o tym, iż pies wyraża swoje emocje i postawę poprzez mowę ciała. Z pewnością należy więc zwracać uwagę na ten ważny aspekt. Zdenerwowany pies wysyła sygnały:

  • uszy do tyłu,
  • zmarszczony nos,
  • podniesione wargi i widoczne zęby,
  • ogon w górze, łapy sztywne,
  • zjeżona sierść

Co robić w takiej sytuacji? Nie patrz psu w oczy i nie rzucaj się do ucieczki. Warto stworzyć barierę między Tobą a psem, na przykład poprzez torbę czy parasol. Chroń palce, twarz i gardło. Gdy pies złapie za część ciała, nie wyrywaj jej. Możesz go sprowokować i zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. Przede wszystkim unikaj groźnych sytuacji. Nie zbliżaj się do psa bez pozwolenia właściciela, nie zaczepiaj go gdy je lub nie jest przygotowany na kontakt. W przypadku zagrożenia należy unikać gwałtownych ruchów i kontaktu wzrokowego z psem. Oddal się powoli z miejsca. Pamiętaj, iż nawet najbardziej przyjazny i spokojny pies może ugryźć. To sposób na obronę